Flukonazol temelli yeni azol türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları
Synthesis and biological activity studies of new fluconazole-based azole derivatives
  1. Tez No: 990089
  2. Yazar: MİSLİNA DANIŞTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMAN ÖZADALI SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, azol türevi antifungal ilaç olan flukonazol temelli yeni ilaç moleküllerinin tasarımı ve 14 adet bileşiğin sentezi (bir tanesi literatürde kayıtlı) gerçekleştirilmiştir. Hedef bileşikler flukonazol molekülündeki triazol halkasının sübstitüe piperazin/piperidin halkaları ile değiştirildiği, 2,4-diflorofenil ve 4-florofenil analoglarını içermektedir. Elde edilen bileşiklerin yapıları ¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR ve HRMS spektral yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Hedef bileşiklerin antifungal aktiviteleri Aspergillus flavus ve çesitli Candida suşlarına karşı EUCAST referans mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Aktivite sonuçlarına göre 5, 6, 7 numaralı bileşiklerin incelenen tüm suşlara karşı; 8 ve 15 numaralı bileşikler hariç değerlendirilen tüm bileşiklerin ise dirençli suş olan C. krusei'ye karşı flukonazolden daha güçlü aktivite gösterdiği bulunmuştur. Hedef bileşikler içindeki en aktif olan bileşiğin 2-(2,4-diflorofenil)-1-[4-(4-klorofenil)piperazin-1-il]-3-(1H-1,2,4-triazol-1-il)propan-2-ol olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of novel fluconazole-based drug molecules and the synthesis of 14 compounds (one of which has been reported in the literature) were carried out. The target compounds comprise 2,4-difluorophenyl and 4-fluorophenyl analogues in which the triazole ring of the fluconazole molecule was replaced with substituted piperazine/piperidine rings. The structures of the obtained compounds were elucidated by spectroscopic methods, including ¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR, and HRMS. The antifungal activities of the target compounds were evaluated against Aspergillus flavus and various Candida strains using the EUCAST reference broth microdilution method. Based on the activity results, compounds 5, 6, and 7 exhibited stronger activity than fluconazole against all tested strains; moreover, all evaluated compounds—except compounds 8 and 15—were found to display more potent activity than fluconazole against the resistant strain C. krusei. Among the target compounds, 2-(2,4-difluorophenyl)-1-[4-(4-chlorophenyl)piperazin-1-yl]-3-(1H-1,2,4-triazol-1-yl)propan-2-ol was identified as the most active compound.