In vitro programming of gut-homing tissue-resident memory-like CD8+ T cells
Bağırsak dokusuna yönelecek dokuda yerleşik hafıza CD8+ T hücrelerinin in vitro koşullarda eğitimi
  1. Tez No: 990191
  2. Yazar: DİCLE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Biyoloji, Allerji ve İmmünoloji, Molecular Medicine, Biology, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Dokuda yerleşik hafıza T (TRM) hücreleri, lenfoid olmayan dokularda kalıcı olarak bulunan ve bölgeye özgü bağışıklık sağlayan, hafıza CD8⁺ T lenfositlerinin özelleşmiş bir alt grubudur. Bağırsak TRM hücreleri, diyet antijenleri, kommensal mikrobiyota ve patojenlere sürekli maruz kalan bağırsakta immün denetimin sürdürülmesinde kritik bir rol oynar. Bu alanda yapılan çalışmalara rağmen, bağırsak CD8⁺ TRM hücrelerinin in vitro koşullarda farklılaşmasını veya dokuya yönelme özelliklerini düzenleyen mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamakla birlikte alandaki mevcut yaklaşımlar da sınırlıdır. CD8+ TRM benzeri hücreler in vitro koşullarda üretilebilse de, farklılaşmaları için gereken minimum sinyaller, adaptif transfer sonrası bağırsağa yönelik göç ve kalıcılık kapasiteleri tam olarak karakterize edilmemiştir. Bu çalışmada, bağırsağa yönelebilen CD8⁺ TRM benzeri hücreler elde etmek için minimal koşullarda in vitro bir sistem kurmayı amaçladık. Bu doğrultuda, naif CD8⁺ T hücreleri, T hücresi reseptörü uyarımı ile aktive edilmiş veinterlökin-2 (IL-2), transforme edici büyüme faktör-β (TGF-β) ile all-trans retinoik asit (RA) kullanılarak TRM-benzeri farklılaşma yönünde koşullandırılmıştır. Fenotipik ve fonksiyonel analizler, in vitro koşullarda oluşturulan bağırsağa yönelebilen CD8⁺ TRM benzeri hücrelerin CD69 ve CD103 gibi temel doku yerleşimi belirteçlerini kazandığını ve bağırsağa yönelme reseptörü olan kemokin reseptör 9'a (CCR9) sahip olduklarını göstermiştir. Daha da önemlisi, adaptif T hücresi transferi deneyleri bu hücrelerin bağırsağa yerleştiğini ve transferden sonra en az bir ay boyunca alıcı farelerde bulunduğunu göstermiştir. Tüm bulgular bir araya getirildiğinde, naif CD8⁺ T hücrelerini bağırsağa yönelebilen ve TRM benzeri fenotip gösteren hücrelere programlanması için minimal koşullarda T hücresi reseptör sinyali, TGF-β ve RA yeterlidir. Bu çalışma, gelecekteki in vivo çalışmalar için bir temel oluşturmakta ve doku odaklı immünoterapi stratejilerinin geliştirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Tissue-resident memory T (TRM) cells are a specialized subset of memory T lymphocytes that persist in non-lymphoid tissues and provide site-specific immune protection. In the intestine, TRM cells play a central role in mucosal immunosurveillance, where continuous exposure to dietary antigens, commensal microbiota, and pathogens requires rapid and tightly regulated local immune control. Despite advances in the field, the molecular mechanisms controlling intestinal CD8⁺ TRM cell differentiation in vitro remain incompletely understood. While CD8+ TRM-like cells can be generated in vitro, the minimal signals required for their differentiation and their capacity for gut-directed migration and persistence following adoptive transfer are not fully characterized. In this study, we aimed to establish a minimal in vitro system to generate CD8⁺ TRM-like cells with gut-homing potential. Naïve CD8⁺ T cells were activated via T-cell receptor stimulation and conditioned with interleukin-2 (IL-2), transforming growth factor-β (TGF-β) and all-trans retinoic acid (RA) to promote gut-homing TRM-like differentiation. Phenotypical and functional analysis revealed that in vitro-generated cells acquired key tissue-residency markers and expressed the gut-homing receptor CCR9. Importantly, adoptive T cell transfer experiments demonstrated that these cells localized to the gut and persisted in recipient mice for at least one month after transfer. Collectively, these findings demonstrate that minimal in vitro conditioning with TCR signaling, TGF-β and RA is sufficient to program naive CD8⁺ T cells toward a TRM-like phenotype with gut-homing properties. This study provides a foundation for future in vivo studies and supports the development of site-directed immunotherapeutic strategies.