Tüberküloz ve akciğer kanserli hastalarda adenozin deaminaz ve 5'-nükleotidaz (5'-NT) enzim aktiviteleri
Adenosine deaminase and 5'-nucleotidase enzymes in the lung cancer and pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 99020
  2. Yazar: MAAD ŞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Biochemistry, Chest Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Vücut sıvılarında enzim aktivitelerinin ölçülmesi bir çok hastalığının tanı, tedavi ve takibinde başvurulan güvenilir yöntemlerdir. Biz bu çalışmamızda immun sistem ve DNA turn-over' ı hakkında bilgi verebilecek purin metabolizmasının anahtar enzimleri olan 5 -nükleotidaz (5 -NT) ve adenozin deaminaz (ADA)'ı akciğer kanserli (AC) ve tüberkülozlu (TBC) hastalarda çalıştık. Çalışma, kontrol grubu (n =59), TBC (n =32) ve AC (n =27) olmak üzere 3 grup üzerinde gerçekleştirildi, ayrıca AC kanserli hastalar küçük hücreli akciğer kanser (KHAK) (n =7) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanser (KHDAK) (n =11) olmak üzere 2 alt grupta da incelendi. ADA ve 5 -NT enzim aktiviteleri yeni tanı almış ve hiç tedavi edilmemiş hastalar ile kontrol grubunun serum örneklerinde çalışıldı. TBC grubunda sADA aktiviteleri, kontrol grubuna göre %60, AC grubuna göre %29 oranında yüksekti. Serum ADA enzim aktiviteleri, kontrol grubuna göre AC kanserli grupta %43.6 oranında yüksek bulundu. Bu yükseklik KHAK grubunda %34.8, KHDAK grubunda ise %47.7 idi (P < 0.05). TBC, AC kanserli, KHAK, KHDAK gruplarında s AD A enzim aktivitelerinin cut-off değeri 22 U/L olarak belirlendi. Serum 5 -NT enzim aktiviteleri kontrol grubuna göre TBC grubunda %55 ve AC kanserli grupta ise %65.4 oranında artış gösterdi. Kontrol grubuna göre bu enzimin aktiviteleri KHDAK ve KHAK gruplarında sırayla %70.45 ve %71 oranlarda yüksek bulundu (P < 0.05). TBC ve AC kanserli grupları s5 -NT enzim aktiviteleri arasında fark yoktu (P > 0.05). TBC, AC kanserli, KHAK ve KHDAK gruplarında s5 -NT enzim aktivitelerinin cut-off değeri 9.4 olarak belirlendi. KHAK ve KHDAK gruplarındaki sADA ve s5 -NT enzim aktivitelerinin arasındaki fark anlamsız idi (P > 0.05).Bu ön çalışmamızda sADA ve s5 -NT enzim aktiviteleri hem TBC hem de AC kanserli hastalarda ve alt gruplarında (KHAK, KHDAK) yüksek bulunmuştur. Her iki enziminde bu hastalıkların ön tamsında faydalı bir bulgu olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak serum ADA ve 5 -NT enzimlerinin tüberküloz ve akciğer kanserli olgularda ve akciğer kanserinin tiplerindeki ayrıcı rollerinin net belirlenebilmesi için daha çok sayıda hasta örneklerinde ve tedaviye cevabın izlenmesini de içeren ileri ve kapsamlı çalışmalarda daha faydalı bilgiler verebileceği kanaatindeyiz. Bu çalışmada Biyokimya ABD 'da daha önce çalışılamayan 5 -NT ve ADA enzim aktivitelerinin seçilen hassas ve güvenilir yöntemler ile çalışılabilmeleri sağlanmıştır. Anahtar sözcükleri : Adenozin Deaminaz, 5 -Nükleotidaz, Tüberküloz ve Akciğer Kanseri VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the body fluids, the measurment of enzyme activities are safe methods for diagnosis, treatment and follow- up of many diseases. In our study, we assayed the key enzymes (5 -nucleotidase (5 -NT) and adenosine deaminase (ADA)) of purine metabolism in the lung cancer (AC) and the pulmonary tuberculosis (TBC) patients that they will give information about DNA turn-over and immune system. This study has been verified on 3 groups that included control (n=59), TBC (n=32), and AC (n=27). Moreover, this study has also been researched on the two subgroups of the lung cancers that included small cell lung cancer (KHAK) and non- small cell lung cancer (KHDAK). We assayed the activities of the ADA and 5 -NT enzymes in the serum of newly diagnosed and pretreated patients, as well as the control group. The activity of sADA was statistically significantly increased in the TBC group when compared to kontrol and AC groups with ratios of 60% and 29%, respectively. The activity of sADA in the AC group significantly higher than the activity of sADA in the control group by ratios 43.6%. However, the increasing activity also occured in KHAK and KHDAK groups with ratios 34.8% and 47.7%, respectively (P < 0.05). Cut-off point of sADA enzyme levels for TBC, AC, KHAK and KHDAK groups determined as 22 U/L. The activity of s5 -NT showed higher ratios in TBC and AC groups by 55% and 65.4%, respectively when compared to control group. This enzyme activity was also higher significantly in KHDAK and KHAK groups by 70.45% and 71%, respectively than control group (P < 0.05). The difference between TBC and AC groups were not significant (P > 0.05). Cut-off point of s5 -NT enzyme levels for TBC, AC, KHAK and KHDAK groups determined as 9.4 U/L. The activities of sADA and Vlls5 -NT enzymes in the KHAK group were not significant when compared to KHDAK group (p > 0.05). In this preliminary study, the activities of sADA and s5 -NT enzymes were showed high in the TBC and the AC patients, and in the subgroups of lung cancer (KHAK and KHDAK). We thought that these two enzymes will be having a beneficial finding in the diagnosis of these diseases. To prove the role of these 2 enzymes in the tuberculosis and lung cancer cases, and in the subtypes of lung cancers as a differential diagnosis, we will need to do this research on the larger no. of patients and on more expanded studies that are include response of these enzymes for the therapy. In my opinion, all these informations will give us the best finding. We experimented the method of 5 -NT and ADA enzymes in our department of biochemistry for the first time by sensitivity and accuracy. Key word : Adenosine Deaminase, 5 -Nucleotidase, Tuberculosis, Lung Cancer VIII