Hormon reseptörü pozitif metastatik meme kanseri hastalarında CDK4/6 inhibitör tedavisi: Tek merkez deneyimi
CDK4/6 inhibitor therapy in hormone receptor-positive metastatic breast cancer patients: A single-center experience
  1. Tez No: 990250
  2. Yazar: FATMA ERBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR EŞBAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir. Hormon reseptörü (HR) pozitif olan meme kanseri ise bütün meme kanserlerinin %60-75'ini oluşturur. HR pozitif, insan epidermal büyüme faktörü (HER2) negatif olan metastatik meme kanseri hastalarında endokrin tedaviler öncelikle tercih edilmektedir. Bu hastalarda östrojen reseptör modülatörleri, östrojen reseptör antagonistleri, aromataz inhibitörleri ve hücre siklusu üzerinde etkili olan siklin bağımlı kinaz 4/6 inhibitörleri (CDK 4/6 inhibitörleri) kullanılmaktadır. Günümüzde CDK4/6 inhibitörlerinin güvenliği ve etkinliği üzerine her geçen gün daha fazla veri yayınlanmaktadır. Biz de bu nedenle, bu çalışmamızda Düzce Üniversitesi Onkoloji polikliniğinde Ocak 2019 ve Ocak 2025 tarihleri arasında metastatik meme kanseri ile takipli CDK4/6 inhibitörü kullanmış olan hastaların klinik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer represents the most frequently diagnosed malignancy among women worldwide. Hormone receptor (HR)-positive breast cancer constitutes approximately 60–75% of all breast cancer cases. In patients with HR-positive, human epidermal growth factor receptor 2 (HER2)-negative metastatic breast cancer, endocrine therapy remains the preferred first-line treatment approach. Therapeutic strategies for these patients include estrogen receptor modulators, estrogen receptor antagonists, aromatase inhibitors, and cyclin-dependent kinase 4/6 (CDK4/6) inhibitors, which target cell cycle regulation. In recent years, an expanding body of evidence has highlighted the safety and efficacy of CDK4/6 inhibitors. Accordingly, the present study aimed to retrospectively evaluate the clinical characteristics of patients with metastatic breast cancer who were managed with CDK4/6 inhibitors at the Düzce University Oncology Clinic between January 2019 and January 2025.