Yüksek gözenekli ve değişken gözenek boyutuna sahip AL6063 köpük/faz değiştiren malzeme kompozit yapısının ısıl performansının incelenmesi
Investigation of thermal performance of high porosity AL6063foam/phase change material composite structures withvariable pore sizes
  1. Tez No: 990252
  2. Yazar: KAAN GÖRKEM ELRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MUSTAFA YUSUF YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
Özet
Bu tez, elektronik cihazların ısıl yönetiminde kullanılmak üzere Seçici Lazer Ergitme (SLM) yöntemiyle üretilen Al6063 metal köpük ve Rubitherm RT-42 faz değiĢtiren malzemesi (FDM) içeren kompozit ısı alıcıların ısıl davranıĢını deneysel olarak incelemektedir. ÇalıĢma kapsamında, 3 ve 6 mm gözeneklerin farklı hacimsel oranlarına sahip beĢ metal köpük konfigürasyonu (MK-1–MK-5) ve saf FDM referans durumu; 15, 25 ve 35 W ısıl yükler altında test edilmiĢtir. Deneysel analizler, gözenek boyutunun baskın ısı iletim mekanizmasını belirlediğini ortaya koymuĢtur: dar gözenekli yapılar (MK-5) düĢük yüklerde iletim yoluyla ısıyı etkili Ģekilde dağıtırken, geniĢ gözenekli yapılar(MK-1) yüksek yüklerde sıvı FDM sirkülasyonuna izin vererek doğal taĢınımı artırmakta ve sıcaklık artıĢını sönümlemektedir. Metal köpük entegrasyonu, 80°C kritik sıcaklığına dayalı güvenli çalıĢma sürelerini (tg) önemli ölçüde uzatmıĢ; MK-1 ve MK-5 için iyileĢtirme oranları 15 W'ta 1,99–2,04, 25 W'ta 7,5–7,7 ve 35 W'ta 11,6–11,2 katına ulaĢmıĢtır. Elde edilen sonuçlar, iletim odaklı küçük gözeneklerin düĢük güç yoğunluklarında, taĢınım odaklı büyük gözeneklerin ise yüksek güç yoğunluklarında üstün termal performans sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis experimentally investigates the thermal behavior of composite heat sinks containing Al6063 metal foam produced by Selective Laser Melting (SLM) and Rubitherm RT-42 phase change material (PCM) for use in the thermal management of electronic devices. Within the scope of the study, five metal foam configurations (MK-1–MK-5) with different volumetric ratios of 3 and 6 mm pores and a pure PCM reference case were tested under thermal loads of 15, 25, and 35 W. Experimental analyses revealed that pore size determines the dominant heat transfer mechanism: while narrow-pore structures (MK-5) effectively dissipate heat via conduction at low loads, wide-pore structures (MK-1) enhance natural convection by allowing liquid PCM circulation at high loads, thereby damping the temperature rise. Metal foam integration significantly extended safe operating times (tg) based on an 80°C limit, with enhancement ratios for MK-1 and MK-5 reaching 1.99–2.04 at 15 W, 7.5–7.7 at 25 W, and 11.6–11.2 at 35 W, respectively. The obtained results demonstrate that conduction-oriented small pores offer superior thermal performance at low power densities, while convection-oriented large pores provide superior performance at high power densities.