Eğitim hukuku ve ceza hukuku kritiğinde örgün yükseköğretim hakkından yararlanamayan açık ceza infaz kurumu hükümlülerine yönelik alternatif bir öğretim tasarımı
An alternative instructional design for the convicts of open penitentiary institutions who are ineligible for the formal higher education in the critique of education law and criminal law
- Tez No: 990304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILMAZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hükümlü öğrencilerin yükseöğretim eğitimlerine yönelik alternatif program tasarımlama sürecinde karşılaşılabilecek fırsat ve engellerin incelenmesi ve bu inceleme ile program tasarım sürecine rehberlik edecek durum saptamaları yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda, hükümlülerin eğitim hakları, karşılaştıkları engeller ve bu engelleri aşabilecek kurumsal potansiyeller araştırılmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmaktadır. Amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenen çalışma grubu hükümlüler, hükümlülere eğitim vermiş olan öğretim elemanları, üniversitelerden alan uzmanları, ceza/eğitim hukuku uzmanları ve üniversite akademik ve idari yönetiminden oluşmaktadır. Veriler, yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, 2023-2024 akademik yılında gerçekleştirilen bireysel görüşmeler ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, içerik analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda, hükümlü öğrencilerin eğitim hakkı öne çıkmakta; hükümlü öğrencilerin hak ettikleri eğitim fırsatlarının toplumsal entegrasyon ve rehabilitasyon süreçlerine potansiyel katkıları vurgulanmaktadır. Eğitim yoluyla hükümlü bireylerin meslek edinme ve topluma kazandırılma şanslarının artabileceği belirtilmektedir. Ayrıca, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü öğrencilerin akademik başarı potansiyeline dikkat çekilmekte ve motivasyonlarının yüksek olabileceği ifade edilmektedir. Hükümlü öğrencilerin yükseköğretime erişiminde önemli engeller de mevcuttur. Güvenlik endişeleri ve toplumda yaygın olan olumsuz algılar, hükümlü öğrencilerin üniversite ortamına entegrasyonunu zorlaştırabilmektedir. Hükümlü öğrencilere yönelik yükseköğretim program çalışmalarının kapsamlı bir yaklaşım sunması gerekmektedir. Güvenlik endişelerini gidermek ve toplumsal kabulü artırmak için kapsamlı bir planlama ve işbirliği süreci yürütülmelidir. Ceza infaz kurumları, yükseköğretim kurumları ve sivil toplum örgütleri arasında etkin bir işbirliği, hükümlü öğrencilerin yükseköğretime erişimini kolaylaştıracak ve toplumsal entegrasyonlarını destekleyecektir. Teknolojik gelişmelerden yararlanarak uzaktan eğitim, hibrit eğitim, metaverse temelli eğitim gibi esnek öğrenme modellerinin uygulanması, hükümlü öğrencilerin fiziksel koşullarından kaynaklanan engelleri aşmada etkili bir çözüm olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the opportunities and obstacles encountered in designing alternative higher education curricula for convict students. It seeks to provide case assessments to guide the curriculum design process. Accordingly, the research investigates the educational rights of convicts, the barriers they face, and the institutional potential to overcome these obstacles. A qualitative case study design was employed. The study group, determined through purposive sampling, comprised convicts, faculty members with experience teaching this demographic, university field experts, experts in criminal/education law, and university academic and administrative management. Data were collected via semi-structured interviews during the 2023-2024 academic year and analyzed using content analysis. The findings highlight the educational rights of convict students, emphasizing the potential contribution of these opportunities to social integration and rehabilitation. Education is noted to enhance vocational acquisition and societal reintegration prospects. The study also indicates high academic potential and motivation among convict students. However, significant barriers impede higher education access. Security concerns and prevalent negative public perceptions complicate the integration of convict students into the university environment. Curriculum studies for this cohort require a comprehensive approach. Thorough planning is essential to address security concerns and increase social acceptance. Effective collaboration between correctional institutions, higher education institutions, and non-governmental organizations will facilitate access and support integration. Utilizing technological advancements to implement flexible learning models—such as distance, hybrid, and metaverse-based education—is considered an effective solution for overcoming barriers arising from physical conditions.