657 sayılı kanun kapsamında disiplin cezaları ve Ceza Hukuku genel ilkelerinin disiplin hukukunda uygulanabilirliği
Disciplinary crimes in the Law 657 and the applicability of the general principles of Penal Law in disciplinary law
- Tez No: 537274
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Devlet kavramının tanımına ve oluşumuna ilişkin pek çok görüş ileri sürülmüştür. Jellinek'e göre devlet, belli bir ülke üzerinde yerleşmiş, zorlayıcı yetkiye sahip bir üstün iktidar tarafından yönetilen bir insan topluluğunun meydana getirdiği siyasi kuruluştur. Bir topluluğa mensup insanların birtakım temel haklarından vazgeçerek bir iktidara üstünlük tanıması ve yönetilmeyi kabul etmesinin genel gerekçesi üzerinde yapılan tartışmalarda güvenlik, sağlık, eğitim gibi gerekçelerle ve isteyerek bu haklardan vazgeçtiği kabul edilmeye başlanmıştır. Böylece Devlete üstün ve ayrıcalıklı bir güç tanınmış olmasının insan ögesine hizmet etmek adına yapıldığı görüşü ağırlık kazanmıştır. Üstelik toplumsal, ekonomik, kültürel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak Devletin yetki alanı da giderek genişlemeye başlamıştır. Ancak her halükarda insanların temel ve vazgeçilmez devredilemez çekirdek haklarının varolduğu fikrinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bu hakların güvence altına alınması ve ihlâl edilmemesi için Devlet adına hareket eden İdarenin denetlenmesi gerekmiştir. Zamanla tarafsız bir denetimin ancak yargı organlarınca gerçekleştirilebileceği görülmüştür. Özellikle de Devletin kişisel hak ve özgürlüklere en çok müdahale etme imkânının bulunduğu ceza hukukunda temel hak ve özgürlüklere yer verilmesi ve ceza yargılaması esnasında bu hakların korunması da ancak insan hakları kavramının gelişmesi ve korunması için ulusal ve uluslararası tedbirler alınması ile mümkün olmuştur. Bu noktada idare adına hareket eden personelin denetimi bir yandan bu personelin haklarının neler olduğu ve ne ölçüde korunacağı önem arz etmeye başlamıştır. Bu sebeple çalışmanın başında idarenin yaptırım uygulama yetkisi ve kamu personeli disiplin hukuku üzerinde durulacak ikinci bölümse ise ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukukunda yer alan temel hak ve ilkelerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu bakımından uygulanıp uygulanmayacağı hususuna değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Many theories have been put forward on the creation and definition of the concept of the state. Jellinek asserts that The State is a sovereign political entity created in a given nation by a population, which is granted the ability to exercise force. Many theories have also been proposed concerning a given population joining together and the creation of a society comprised of a State by its people that man knowingly foregoes his natural rights and freedoms to create a society has become widely accepted. In time, health, safety, and education became the accepted reasons as to the questions of why people cede these rights. Through this, the view that the state has been given authority and a privileged power to serve the people has gained its credibility. With the spread of the beliefs that humanity has fundamental and inalienable core rights, it became apparent that these rights must be protected and ensured against encroachment and violation by the state and in time, judicial bodies were widely accepted as the only way to ensure an unbiased control (monitoring/check). This is especially important in criminal law where the State has the ability to encroach upon fundamental rights and freedoms, but this became possible only with the development of the concept of human rights and of national and international precautions to protect said rights. The Executive Body, also known as the administration which is one of the three pillars of the State, conducts its actions and operations through civil servants. Civil servants are defined differently within each nation. The first section of this work starts with a focus on the concept of the civil servant and continues with a focus on judgments and disciplinary laws concerning them. The second section focuses on the validity of the principles of fundamental rights as identified by criminal law and criminal procedure law in civil servant disciplinary laws.