Tünel ortamında kullanılabilecek 2 kanallı RF dijital sinyal tekrarlayıcı geliştirilmesi
Development of 2-channel RF digital signal repeater that can be used in tunnel environment
  1. Tez No: 990330
  2. Yazar: ERAY SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kablosuz haberleşme teknolojisi farklı sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kablosuz iletişim sistemleri günümüzde, endüstriyel otomasyon, nesnelerin interneti (IoT), bina içi ağlar, mağaracılık çalışmaları ve savunma sanayiinde kritik derecede önemlidir. Alıcı ve verici antenin birbirini gördüğü durumlarda (Line-of-Sight) kilometrelerce mesafeden iletişim kurulabilmekteyken, araya giren engeller sebebiyle (betonarme duvarlar, metal yüzeyler, elektromanyetik parazitler ve mesafe kaynaklı zayıflamalar vb.) iletişim menzili düşmektedir. Bu çalışmada, bina içerisinde yaşanan menzil sorunlarını giderebilmek adına, sinyal tekrarlayıcı modül tasarımı, uygulaması ve test çalışmaları yapılmıştır. Tasarlanan modüller, düşük ağırlıktaki yapısı sayesinde robot platformları tarafından da taşınabilecek formdadır. Sinyal tekrarlayıcı modüllerin iletişim menzilini maksimum seviyeye çıkarabilmek adına (NLOS – Non-Line-of-Sight ortamda), modüller üzerinde bulunan antenlerin pozisyon kontrolünün yapılabileceği bir sistem geliştirilmiştir. Özellikle kapalı ortamlarda, sinyal yansıması, kırılması ve zayıflaması iletişim menzilinde kritik değişimlere neden olmaktadır. Geliştirilen modüller, açık alan, bina içi ve tünel içi ortamlarda test edilmiş olup iletişim menzili ve sinyal gecikme değerleri incelenmiştir. Sinyal tekrarlayıcı modüllerin kullanılmasıyla test ortamlarında %100 oranında kapsama alanı elde edilmiştir. Elde edilen iletişim menzili sonuçları ve sinyal gecikme değerleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wireless communication technology is widely used across various sectors. Wireless communication systems play a critical role in industrial automation, the Internet of Things (IoT), indoor networks, speleology, and the defense industry. In scenarios where the receiving and transmitting antennas are within line of sight (LoS), communication can be established over several kilometers. However, the communication range decreases due to intervening obstacles such as reinforced concrete walls, metal surfaces, electromagnetic interference, and distance-related attenuation. In this study, a signal repeater module was designed, implemented, and tested to address range limitations encountered in indoor environments. Owing to their lightweight design, the developed modules can also be deployed on robotic platforms. To maximize communication range in non-line-of-sight (NLoS) environments, a system was developed to enable precise positioning of the antennas on the modules. In enclosed environments, factors such as signal reflection, refraction, and attenuation significantly impact communication range. The developed modules were tested in open areas, indoor spaces, and tunnel environments, with communication range and signal latency values evaluated. The utilization of signal repeater modules enabled the attainment of full (100%) coverage in the test environments. The results obtained, including communication range and signal delay measurements, are presented as part of the study.