İlave hidrolik güç üniteli yüksek kapasiteli traktör römorku tasarımı ve analizi
High capacity tractor trailer design with additional hydraulic power unit and analysis
- Tez No: 990338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Tarım sektörü; gıda güvenliğinin sağlanması, kırsal alanların ekonomik olarak desteklenmesi ve ülke ekonomisine katkısı nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir. Bu alanda üretim verimliliğinin artırılmasında tarımsal mekanizasyon önemli bir yer tutmakta; traktörler ve bunlara bağlı ekipmanlar, üretim süreçlerinin hızlandırılması, iş kalitesinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle traktör römorkları, tarımsal ürünlerin taşınması, hasat sonrası lojistik faaliyetlerin yürütülmesi ve üretim sürekliliğinin sağlanması açısından temel ekipmanlar arasında yer almaktadır. Ancak mevcut römork tasarımlarında taşıma kapasitesi, hidrolik sistem performansı ve zorlu arazi koşullarına uyum gibi konularda çeşitli yapısal ve fonksiyonel sınırlamalar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, söz konusu sınırlamaların giderilmesine yönelik olarak 3 ton taşıma kapasiteli, ilave hidrolik güç ünitesi ile desteklenmiş bir traktör römorkunun tasarımı gerçekleştirilmiş ve yapısal davranışı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Römorka ait şasi, kasa, dingil bağlantıları ve hidrolik silindir montaj bölgeleri üç boyutlu olarak modellenmiş; tarımsal kullanım koşullarını temsil eden tam yüklü statik yükleme durumları esas alınarak ANSYS Mechanical yazılımı ile yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Analizlerde farklı mekanik özelliklere sahip çelik malzemeler dikkate alınarak eşdeğer gerilme, eşdeğer elastik gerinim, toplam deformasyon ve emniyet katsayısı dağılımları değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında tasarım doğrulaması amacıyla en kritik durum olan statik yükleme koşulları esas alınmış, dinamik ve yorulma etkileri çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları, römorkun kritik bölgelerinde oluşan maksimum gerilmelerin kullanılan malzemelerin akma dayanımlarının altında kaldığını, emniyet katsayılarının tarımsal ekipmanlar için kabul edilen mühendislik sınırlarının üzerinde olduğunu ve yapının elastik davranış sınırları içerisinde kaldığını göstermiştir. Ayrıca hesaplanan toplam deformasyon değerlerinin fonksiyonel kullanım ve sürüş güvenliği açısından kabul edilebilir seviyelerde olduğu belirlenmiştir. İlave hidrolik güç ünitesinin entegrasyonu sayesinde römorkun traktör hidrolik sisteminden bağımsız olarak çalışabilmesi sağlanmış ve yükleme–boşaltma işlemlerinin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanınmıştır. Sonuç olarak, tasarlanan ilave hidrolik güç üniteli 3 ton kapasiteli traktör römorkunun, tarımsal çalışma koşulları altında güvenli, dayanıklı ve verimli bir şekilde kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın, tarımsal ekipman tasarımı alanında amaçlanmaktadır. Yerli ve mühendislik temelli mekanizasyon çözümlerinin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is of strategic importance due to its role in ensuring food security, providing economic support to rural areas, and contributing to the national economy. Agricultural mechanization plays a significant role in increasing production efficiency in this field; tractors and related equipment play an effective role in accelerating production processes, improving work quality, and reducing costs. Tractor trailers, in particular, are among the essential equipment for transporting agricultural products, carrying out post-harvest logistics activities, and ensuring production continuity. However, current trailer designs have various structural and functional limitations in terms of carrying capacity, hydraulic system performance, and adaptability to challenging terrain conditions. In this thesis study, a tractor trailer with a 3-ton carrying capacity, supported by an additional hydraulic power unit, was designed to address the aforementioned limitations, and its structural behavior was examined using the finite element method. The chassis, body, axle connections, and hydraulic cylinder mounting areas of the trailer have been modeled in three dimensions; structural analyses were performed using ANSYS Mechanical software based on fully loaded static loading conditions representing agricultural usage conditions. In the analyses, equivalent stress, equivalent elastic strain, total deformation, and safety factor distributions were evaluated by considering steel materials with different mechanical properties. Within the scope of this study, static loading conditions, which represent the most critical situation, were used for design verification, while dynamic and fatigue effects were excluded from the scope of the study. The analysis results obtained show that the maximum stresses occurring in the critical areas of the trailer remain below the yield strength of the materials used, that the safety factors exceed the engineering limits accepted for agricultural equipment, and that the structure remains within its elastic behavior limits. Additionally, it has been determined that the calculated total deformation values are at acceptable levels in terms of functional use and driving safety. The integration of an additional hydraulic power unit allows the trailer to operate independently of the tractor's hydraulic system, enabling more efficient loading and unloading operations. As a result, it has been demonstrated that the designed 3-ton capacity tractor trailer with an additional hydraulic power unit can be used safely, reliably, and efficiently under agricultural working conditions. This study aims to contribute to the development of domestic and engineering-based mechanization solutions in the field of agricultural equipment design.