Deprem Kahramanmaraş'taki müzikal iklimi değiştirebilir mi? müziko-kültürel bağlamda müzik beğenisi üzerine bir alan araştırması
Can earthquake change the musical climate in Kahramanmaraş? a field study on music taste in musico-cultural context
- Tez No: 990380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSU YILMA ŞAKALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş depremlerinin kentin müzikal iklimine etkisini ekomüzikoloji disiplini çerçevesinde incelemektedir. Müzik ile çevre arasındaki etkileşimde doğal afetlerin bireylerin müzikal beğenileri üzerindeki etkilerini anlamaya katkı sunan ekomüzikoloji içerisinde ele alınan müzikal iklim; bir bölgenin kültürel, sosyal ve tarihsel bağlamlarıyla şekillenen müzikal kimliğini de ifade etmektedir. Bu bağlamda araştırma, deprem öncesi ve sonrası Kahramanmaraş'ta yaşayan bireylerin müzik dinleme alışkanlıklarındaki, müziğe yükledikleri anlamdaki ve beğenilerindeki değişimleri belirlemeyi amaçlamaktadır.“Deprem Kahramanmaraş'ın müzikal iklimini nasıl etkilemiştir?”sorusu araştırmanın temel problemini oluşturmaktadır. Kahramanmaraş'ın müzikal kimliğini ve tarihini inceleyerek müzikal pratiklerin deprem sonrası çevresel etkilerini değerlendirmeyi içeren nitel bir araştırma olan bu tezde durum çalışması deseni kullanılmıştır. Depremin etkisiyle, halkın müzikal beğenisinde meydana gelen durumun betimlenmesine odaklanılan araştırmada, katılımcılar 3'ü birinci derece yakınını kaybeden, genç (3 kişi), orta (3 kişi) ve ileri yaş (3 kişi) gruplarından 5 kadın, 4 erkek olmak üzere toplam 9 depremzedelerdir. Bireylerin müzik dinleme alışkanlıklarının, beğenilerinin ve tercihlerinin anlamsal açıdan derinleşme, farklılaşma ve dinlenilen müziklerin psikolojik bağlamda etkilerini saptamaya yönelik sorular ile elde edilen veriler yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, afet sonrası toplumsal ve bireysel iyileşme süreçlerinde müziğin duygusal bir dayanıklılık aracı olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Araştırma sonucunda; katılımcıların deprem sonrası 3-6-9 aylık periyodlarda müzik dinleme alışkanlıklarında müziğe yükledikleri anlam deprem öncesi rahatlatıcılık ve stres giderici iken, deprem sonrasında duyarsızlaşma olduğu görülmüştür. Deprem öncesi katılımcıların müziği yaşam rutini içerisinde konumlandırmaları; ortamda bulunma, sosyal medya ve sık müzik dinlemek iken, deprem sonrası müzik dinleme ve müzikten kaçış eğilimlerinde değişiklikler olduğu gözlenmiştir. Katılımcıların deprem öncesi ve sonrası bireysel farkındalıklarında duygusallık, hassaslık ve melankolinin ön plana çıktığı saptanmıştır. Müziği anlamlandırmada; deprem öncesine kıyasla deprem sonrasında daha çok duygusal ve yavaş tempolu müzikler dinlemeyi tercih ettikleri belirlenmiştir. Müzik dinleme tercihlerinde ise ağırlıklı olarak arabesk müzik dinledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Müziğin, deprem öncesine kıyasla deprem sonrasında yaşadıklarını unutmaya ve motivasyonu arttırmaya yönelik etkilerinin olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of the Kahramanmaraş earthquakes on the city's musical climate within the framework of the discipline of ecomusicology. The concept of musical climate, discussed within ecomusicology which explores the relationship between music and the environment and seeks to understand the influence of natural disasters on individuals' musical preferences, refers to the musical identity of a region shaped by its cultural, social, and historical contexts. In this regard, the study aims to identify the changes in the music-listening habits, meanings attributed to music, and musical preferences of individuals living in Kahramanmaraş before and after the earthquake. The central research question is:“How did the earthquake affect the musical climate of Kahramanmaraş?”This qualitative study employs a case study design to explore the musical identity and history of Kahramanmaraş and to assess the environmental implications of musical practices following the earthquake. The research focuses on describing the transformations in public musical preferences under the ecomusicological influence of the disaster. Focusing on describing the changes in the public's musical preferences caused by the impact of the earthquake, the study's participants consisted of a total of nine earthquake survivors, 5 women and 4 men, three from the young age group, three from the middle-aged group, and three from the older group, including three individuals who lost first-degree relatives. Data were collected through semi-structured and unstructured interviews as well as document analysis. The data derived from questions designed to reveal the semantic depth, differentiation, and psychological effects of participants' music-listening habits and preferences were analyzed and interpreted. The findings indicate that music served as an emotional resilience tool in both individual and collective recovery processes after the disaster. Results show that during the 3, 6, and 9 month periods following the earthquake, the meaning attributed to music shifted from relaxation and stress relief before the event to emotional desensitization afterward. While participants previously integrated music into their daily routines through frequent listening and social media engagement, post-earthquake tendencies toward both music listening and avoidance changed noticeably. Emotionality, sensitivity, and melancholy became more pronounced, and participants preferred slower and more emotional music, particularly arabesque. It was further determined that, compared to before the earthquake, music helped participants cope with their experiences and enhanced their motivation.