Civil society and transitional justice: An actor-based explanation of transitional justice outcomes in Peru, Chile and Tunisia
Sivil toplum ve geçiş dönemi adaleti: Peru, Şili ve Tunus'taki geçiş dönemi adaleti sonuçlarının aktör temelli açıklaması
  1. Tez No: 990413
  2. Yazar: ASLIHAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ZARPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Geçiş dönemi adaleti, siyasi geçişler sırasında geçmişte yaşanan insan hakları ihlallerini telafi edici ve cezalandırıcı uygulamalar yoluyla ele alan bir süreçtir. Başarılı bir geçiş dönemi adaleti çatışmaların ve ağır insan hakları ihlallerinin tekrarlanma ihtimalinin azalması açısından önemlidir. Dünya genelinde geçiş dönemi adaleti yaygın olarak benzer mekanizmalarla uygulanmasına rağmen bu süreçler çoğu zaman farklı sonuçlar doğurmaktadır. Bu farklılıkları açıklayabilmek için kullanılan mekanizmalar yerine aktörlerin rolünü incelemek gerekebilir. Devletin baskınlığını sınırlamak ve başarıya ulaşmak için yerel sivil toplum geçiş dönemi adaletinin temel bir aktörü olarak öne çıkmaktadır. Temsil gücü, resmi ve gayri resmi meşruiyet, ve sınır ötesi ağlar aracılığıyla yerel sivil toplum geçiş dönemi adaleti sürecini olumlu yönde etkileyebilir. Aktif sivil toplum katılımı ve sivil toplumun bütünlüğü, geçiş dönemi adaleti süreçlerinde başarıyı daha olası hale getirebilir. Peru, Şili ve Tunus'taki geçiş dönemi adaleti süreçlerinin karşılaştırmalı vaka analiziyle, sivil toplumun katılımı ve sivil toplumun bütünlüğünün süreci daha kapsamlı, kapsayıcı ve tutarlı kıldığını ve elde edilen başarıların daha kalıcı olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transitional justice is a process that accounts for past human rights abuses through reparatory and retributive measures during political transitions. Achieving a successful transitional justice outcome is important because it makes conflict recurrence and the repetition of gross human rights abuses less likely. Although transitional justice is widely practiced with similar mechanisms around the world, these processes often produce different results. To explain this variation, it may be necessary to analyze the role of actors instead of the mechanisms used. In this research, I argue that domestic civil society is an essential actor of transitional justice for limiting state dominance and achieving success. Through mechanisms of representation, formal and informal legitimacy, and transnational networks, domestic civil society can influence the transitional justice process in a positive direction. Active civil society participation in transitional justice and civil society cohesiveness can make success more likely. Through a comparative case study of transitional justice processes in Peru, Chile and Tunisia, I have found that civil society participation and civil society cohesiveness make the process more comprehensive, inclusive and consistent, and its accomplishments more enduring.