An analysis of 5ᵀᴴ-grade mathematics tasks in Turkish and Singaporean textbooks according to Revised Bloom's Taxonomy and de Lange's context framework
Türkiye ve Singapur 5. sınıf matematik ders kitaplarındaki matematiksel görevlerin Bloom'un revize edilmiş taksonomisi ve de Lange'ın bağlam çerçevesine göre analizi
- Tez No: 990414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Yüzyıl Eğitim Modeli doğrultusunda hazırlanan 5. sınıf matematik ders kitabındaki sayılar ve cebir ile ilgili matematiksel görevleri incelemek ve bu görevleri Singapur'da kullanılan 5. sınıf matematik ders kitabındaki görevlerle karşılaştırmaktır. Analiz sürecinde Bloom'un Revize Edilmiş Taksonomisi ve de Lange'nin bağlamsal çerçevesi kullanılmıştır. Bulgular, her iki ülkenin ders kitaplarındaki görevlerin büyük ölçüde“anlamak,”“uygulamak”ve“analiz etmek”düzeylerinde yoğunlaştığını göstermiştir. Her iki ülkenin ders kitabındaki görevlerin çoğu“uygulamak”düzeyinde yer alırken bunu sırasıyla“anlamak”ve“analiz etmek”düzeyindeki görevler takip etmiştir. Bu da öğrencilerin çoğunlukla orta düzey bilişsel süreçleri harekete geçiren görevlerle karşı karşıya kaldıklarını göstermektedir. Türk matematik ders kitaplarında“değerlendirmek”ve“üretmek”üst düzey bilişsel süreçlerini hedefleyen görevler bulunmazken, Singapur ders kitaplarında da bu tür görevlerin oranı her iki seviyede de ihmal edilebilir düzeyde bulunmuştur. Bu, her iki ülkenin ders kitaplarında önemli bir eksikliktir. Bağlam kullanımı açısından, Türkiye ve Singapur'da“bağlam içermeyen görevler”diğer bağlam türlerinden daha yaygın bulunurken,“kamuflaj bağlam”içeren görevlerin Türkiye'de Singapur'dan daha yaygın olduğu görülmüştür. Her iki ülkede de“ilişkili ve gerekli bağlam”içeren görevlerin oldukça sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Singapur 5. sınıf ders kitabı, görev çeşitliliği ve sayısı açısından daha geniş bir dağılıma sahip ve tüm bilişsel düzeyleri kapsamaktadır. Buna karşılık, Türk 5. sınıf ders kitaplarında üst bilişsel düzeylerden biri olan“analiz etmek”basamağındaki görevlere daha fazla yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mathematical tasks related to numbers and algebra in the 5ᵗʰ-grade mathematics textbooks prepared in line with The Century of Türkiye Education Model and to compare these tasks with those in the 5ᵗʰ-grade mathematics textbook used in Singapore. The Revised Bloom's Taxonomy and de Lange's contextual framework were used in the analysis process. The findings showed that the tasks in the textbooks of both countries were largely concentrated at the levels of“understanding,”“applying,”and“analyzing,”thus indicating that students are mostly confronted with tasks that activate medium-level cognitive processes. The majority of the tasks were found at the level of“applying”in both countries' textbooks, then“understanding,”followed by“analyzing.”While the Turkish mathematics textbooks contained no tasks targeting higher-order cognitive processes of“evaluating”and“creating,”Singaporean textbooks also had a negligible percentage of such tasks at both levels. This was a significant shortcoming in the textbooks of both countries. In terms of context usage, the analysis revealed that“no context”tasks were more common than other context types in both Türkiye and Singapore; in addition, tasks containing“camouflage context”were found to be more common in Türkiye than in Singapore. Tasks containing“relevant and essential context”were found to be quite limited in both countries. Singaporean 5ᵗʰ-grade textbooks had a wider distribution in terms of task variety and number and covered all cognitive levels. In contrast, Turkish 5ᵗʰ-grade textbooks were found to give more space to tasks at the“analyzing”level, one of the higher cognitive levels.