Farklı arka plan ve farklı rezin simanların cam seramik materyalleri üzerindeki renk değişiminin incelenmesi
Investigation of color change on glass ceramic materials with different backgrounds and different resin cements
- Tez No: 990441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SANCAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Yıllar geçtikçe gelişen ve estetik restorasyonlarda sıklıkla kullanılan cam seramiklerin final rengi, birçok şarta bağlı olarak değişebilmektedir. Bu çalışmada, cam seramik uygulamalarında, seramiğin çeşidi, kalınlığı, ışık geçirgenliğinin yanı sıra arka plan ve siman rengi olmak üzere beş farklı parametrenin, restorasyonun final rengine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda cam seramik materyali olarak IPS E-max CAD (LT,HT C14) (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) ve Celtra Duo (LT,HT C14) (Sirona Dentsply, Milford,DE,USA); dişleri taklit etmesi amacıyla arka plan olarak Gc G-aenial mikrohibrit rezin kompozit (G-aenial Anterior A1 ve A4, GC Corp, Japan) kullanıldı. IPS E-max CAD ve Celtra Duo bloklarından 0.5 ve 1.0 mm kalınlıklarında olmak üzere 112'şer adet, toplam 224 adet seramik örneği su jet cihazı (DWJ1525-FA; Dardi International Corporation, Nanjing, China) kullanılarak dilimlenmiştir. Seramik diskleri, kompozitlerden elde edilen iki farklı renkteki arka plana iki farklı renkteki rezin simanla (Variolink Esthetic TR ve WO, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) simante edilmiştir. Elde edilen örneklerin renkleri CM-2600d (Konica Minolta Sensing, INC. Japan) spektrofotometre ile CIE Lab sistemi kullanılarak hesaplandı. Elde edilen veriler çok yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelendi. Tüm gruplarda ortalama değerler (ΔE); arka plan renginden, siman renginden, seramik çeşidinden, kalınlığından ve ışık geçirgenliğinden etkilenmektedir (p<0.05). İkili etkileşimlerden bazıları anlamlı bazıları ise anlamsız bulundu (p>0.05). Üçlü ve dörtlü tüm interaksiyonlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0.05). Yapmış olduğumuz bu çalışmada incelenen beş farklı parametrenin de cam seramiklerin final rengini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Over the years, the final color of glass ceramic materials that have evolved significantly and are frequently used in esthetic restorations has been shown to vary depending on numerous factors. The aim of this study was to evaluate the effect of five different parameters namely, the type, thickness, and translucency of the ceramic, as well as the color of the underlying tooth structure and the resin cement on the final color of glass ceramic restorations. In this study, two types of glass-ceramic materials, IPS e.max CAD (LT, HT, C14) (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) and Celtra Duo (LT, HT, C14) (Dentsply Sirona, Milford, DE, USA), were used. To simulate tooth substrates, G-aenial microhybrid resin composites (G-aenial Anterior shades A1 and A4, GC Corp, Japan) were used as background materials. From IPS e.max CAD and Celtra Duo blocks, a total of 224 ceramic specimens (112 for each material) with thicknesses of 0.5 mm and 1.0 mm were sectioned using a water-jet cutting device (DWJ1525-FA; Dardi International Corporation, Nanjing, China). The ceramic discs were cemented onto two different background shades of composite using two shades of resin cement (Variolink Esthetic TR and WO, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein). The color measurements of the obtained specimens were performed using a spectrophotometer (CM-2600d; Konica Minolta Sensing, Inc., Japan) based on the CIE Lab* color system. The collected data were statistically analyzed using multifactorial analysis of variance (ANOVA). In all groups, the mean color differences (ΔE) were significantly affected by background shade, cement color, ceramic type, thickness, and translucency (p < 0.05). Among the two-way interactions, only the material–background interaction showed a statistically significant difference (p < 0.05), while no significant differences were observed for the others (p > 0.05). All three-way and four-way interactions were found to be statistically significant (p < 0.05). Within the limitations of this study, it was concluded that all five examined parameters influenced the final color of glass ceramics.