Türk toplumunda ortodonti hastalarında ponticulus posticus görülme sıklığı ve iskeletsel maloklüzyon, dişsel anomaliler ve hyoid kemiği pozisyonu ile ilişkisinin incelenmesi
The frequency of ponticulus posticus in orthodontic patients in turkish society and its relationship with skeletal malocclusion, dental anomalies, and hyoid bone position
- Tez No: 990455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇİFÇİ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Ponticulus posticus (PP), servikal omurgadaki atlas (C1) adlı birinci boyun omurunun anatomik bir varyantıdır. Bu yapı potansiyel bir hastalığın ilk işaretlerini taşıyabileceği için, ortodontik teşhis amacıyla rutin olarak alınan lateral sefalometrilerin dikkatlice incelenip anatomik varyantların tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Ponticulus Posticus varlığının, cinsiyet, iskeletsel maloklüzyon, dental anomaliler ve hyoid kemiği pozisyonu gibi klinik faktörlerle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 477 ortodonti hastasının (290 kadın, 187 erkek; ortalama yaş 17,3±5,88) lateral sefalometrik ve panoramik radyografileri analiz edilmiştir. Ponticulus Posticus, hastalar üç grupta sınıflandırılarak incelenmiştir: 'Kısmi PP', 'Tam PP' ve 'PP yok'. Sonuçlar, bireylerin %82,6'sında PP bulunmadığını, %10,7'sinde tam PP, %6,7'sinde ise kısmi PP bulunduğunu göstermiştir. İstatiksel analizler, PP' nin cinsiyet, iskeletsel maloklüzyon ve dental anomalilerle ilişkili olmadığını ortaya koymuştur. Çalışmanın en dikkat çeken bulgularından biri, PP ile hyoid kemiği pozisyonu arasında gözlemlenen ilişki olup, kısmi PP'li hastaların hyoid kemiğinin, PP bulunmayan hastalara göre daha aşağıda konumlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ponticulus Posticus (PP) is an anatomical variant of the first cervical vertebra (atlas, C1). Since this structure may carry potential signs of underlying pathology, it is crucial to carefully examine the anatomical variants in routine lateral cephalometric radiographs taken for orthodontic diagnosis. This study aims to investigate the relationship between the presence of Ponticulus Posticus and clinical factors such as gender, skeletal malocclusion, dental anomalies, and hyoid bone position. A total of 477 orthodontic patients (290 females, 187 males; average age 17.3 ± 5.88) were analyzed through lateral cephalometric and panoramic radiographs. Ponticulus Posticus was classified into three groups: 'Incomplete PP,' 'Complete PP,' and 'No PP.' The results showed that PP was absent in 82.6% of the patients, present as complete in 10.7%, and incomplete in 6.7%. Statistical analysis revealed that PP was not associated with gender, skeletal malocclusion, or dental anomalies. One of the most noteworthy findings of the study was the observed relationship between PP and hyoid bone position, with patients having incomplete PP showing a lower position of the hyoid bone compared to those without PP.