Didaktik açıdan Gianni Rodari'nın eserlerinin incelenmesi
An examination of Gianni Rodari's works from a didactic perspective
- Tez No: 990481
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN SPEELMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İtalyan çocuk edebiyatında 19. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan değişimi inceleyerek, Gianni Rodari'nin bu süreçte gerçekleştirdiği yenilikleri ve çocuk edebiyatına kazandırdığı modern bakış açısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, çocuk edebiyatını yalnızca eğitici bir tür olarak değil, çocuğun düşünme biçimini, yaratıcılığını ve toplumsal bilincini geliştiren önemli bir kültürel alan olarak ele almaktadır. Tezin temel çıkış noktası, çocukluk kavramının tarih boyunca sabit bir olgu olmadığı; toplumsal, kültürel ve politik koşullara göre değişen, dinamik bir yapı olduğudur. Bu doğrultuda, Carlo Collodi ve Edmondo De Amicis'in eserleri, İtalyan çocuk edebiyatının hem tarihsel hem de eğitsel temellerini yansıtan iki önemli adım olarak incelenmiştir. Collodi'nin Le avventure di Pinocchio eseri, bireysel ahlak ve vicdan eğitimi üzerinden çocuğun özneleşme sürecini başlatırken, De Amicis'in Cuore adlı eseri, eğitimi toplumsal dayanışma, yurttaşlık ve ulusal birlik değerleri etrafında şekillendirir. Her iki yazar da çocuk edebiyatını ahlaki ve ideolojik bir öğrenme alanı olarak kurgulamış; ancak bu anlayış, çocuğun özgür düşünme potansiyelini sınırlandıran geleneksel bir eğitsel bakış açısı içinde kalmıştır. 20. yüzyılda Gianni Rodari, önceki yüzyıllardan miras kalan geleneksel eğitim anlayışını sorgulayarak çocuk edebiyatında bir dönüşüm başlatmıştır. Rodari, masalı ahlaki öğütlerin aracı olmaktan çıkarıp özgür düşünme, sorgulama ve yaratıcılığın alanına dönüştürmüştür. Grammatica della fantasia ve Favole al telefono gibi eserlerinde, dilin ve hayal gücünü eğitimin merkezine yerleştirerek yeni bir anlatım tarzı geliştirmiştir. Ona göre çocuk, artık anlatının edilgen bir nesnesi değil; düşünen, üreten ve anlamı yeniden kuran aktif bir özne konumundadır. Bu düşünce, onun eğitim anlayışını yapılandırmacı, demokratik ve yaratıcı bir temele oturtur. Rodari'nin masalları, geleneksel anlatı kalıplarını yıkarak“açık yapı”anlayışıyla yeniden biçimlenmiştir. Masalın açık uçlu yapısı, çocuğu anlatıya aktif biçimde katılmaya davet eder. Dil oyunları, ironi ve mizah yoluyla çocuk, düşünmenin sınırlarını zorlamaya yönlendirilir. Yazarın yaklaşımı, çocuklara hazır anlamlar sunmak yerine, onların kendi anlamlarını üretmelerine olanak tanır. Bu anlayış, eğitimi bilgi almaktan çok, yaratıcı düşünme pratiğine dönüştürür. Bu çalışma, Rodari'nin çocuk edebiyatına sağladığı katkının yalnızca biçimsel bir yenilik olmadığını, düşünsel bir devrim niteliği de taşıdığını ortaya koymaktadır. Çocuklara hayal kurmayı, dili yeniden inşa etmeyi, dünyayı sorgulamayı ve onu dönüştürebilecek cesarete sahip olmayı öğretmiştir. Onun eserleri, edebiyat ile eğitimi bir araya getirerek insanı merkeze alan yeni bir anlayış sunar. Bu anlayış, onun dil, oyun, düşünme ve özgürlük ekseninde şekillenen özgün bir yaklaşımın temellerini oluşturur.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce innovations and modern perspective introduced by Gianni Rodari to the genre by analysing the evolution of Italian Children's Literature from the 19th to the 20th century. The study considers children's literature not only as an instructive genre but also as an important cultural domain fostering children's way of thinking, creativity and social awareness. The main starting point of the thesis is that the concept of childhood has never been a fixed phenomenon throughout history; it is a dynamic structure that evolves depending on social, cultural and political conditions. In this context, the works of Carlo Collodi and Edmondo De Amicis are examined as two key milestones that reflect the historical and educational foundations of Italian children's literature. While Collodi's work of The Adventures of Pinocchio initiates the process of child's subjectivity through individual moral and conscience education, De Amicis' work of Heart, forms the concept of education around the values of social solidarity, citizenship and national unity. Both authors constructed children's literature as a moral and ideological learning area, however, this understanding remained within a traditional pedagogical perspective limiting the potential of the child's free thinking. In the 20th, Gianni Rodari initiated a major transformation in children's literature by questioning the traditional concept of education inherited from the previous centuries. Rodari transformed the fairy tale from a tool for moral advice into a space for free thinking, questioning and creativity. In his works such as Grammatica della fantasia and Favole al telefono, he developed a novel narrative style by placing language and imagination at the core of the educational experience. For Rodari, the child is no longer a passive object within the story, rather, he is an active subject who thinks, creates, and reconstructs the meaning. This reflection builds his understanding of education on a constructivist, democratic and creative basis. Rodari's tales were reshaped with an“open structure”approach by breaking down traditional narrative patterns. The open-ended structure of the fairy tale invites the child to actively participate in the narrative. Through wordplay, irony, and humor, the child is encouraged to challenge the limits of thought. Instead of offering ready-made meanings, the author's approach allows children to create their own. This perspective transforms education from the mere transmission of knowledge into a practice of creative thinking. This study reveals that Rodari's contribution to children's literature represents not only a formal innovation but also an intellectual revolution. He taught children to imagine, to rebuild language, to question the world, and to have the courage to transform it. His works offer a new human-centered perspective by bringing literature and education together. This understanding forms the basis of his original approach shaped around the axis of language, play, thought and freedom.