Sürdürülebilir kalkınmada yeşil kampüs uygulamaları: Giresun Üniversitesi öğrencileri üzerine bir duyarlılık araştırması
Green campus practices in sustainable development: A sensitivity research on Giresun University students
- Tez No: 990482
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin çevre duyarlılıklarını gözlemlemek ve sürdürülebilir kalkınma kavramını detaylandırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada sürdürülebilir kalkınma kavramının tanımı, tarihçesi, boyutları ve Türkiye ile ilişkisi haricinde kavramın geliştirilmesi açısından önemli görülen yeşil ekonomi, çevre yönetimi ve sürdürülebilir yeşil kampüs kavramlarına da yer verilmiştir. Kapsamın genişletilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın toplumun her boyutuna yayılmasının nitelikli ve bilinçli insan yetiştirme politikası ile gerçekleştirilebileceği düşüncesi ile öğrencilerin sürdürülebilir kalkınma kavramı hakkında bilgi düzeylerini ve çevre duyarlılıklarının gözlemlenmesi ihtiyaç haline getirilmiştir. Bu çalışmada, Giresun Üniversitesi Güre Kampüsü İİBF öğrencilerinin katılımı ile birlikte anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda öğrencilerin çevre duyarlılıkları ve sürdürülebilir uygulamalar hakkında bilgi seviyeleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the environmental sensitivity of university students and to eleborat on the concept of sustainable development. In this context, the study includes the definition, history, dimensions of sustainable development, and its relationship with Turkey, as well as important concepts related to the development of the term, such as green economy, environmental management, and sustainable green campus. It is believed that expanding the scope of sustainable development and observe their environmental sensitivity has arisen. In this study, a survey was conducted with the participation of students from the faculty of Economics and Administrative Sciences (FEAS) at Giresun University's Güre Campus. The data obtained were analyzed using the SPSS program. As a result of the study, the students' environmental sensitivity and their knowledge levels regarding sustainable practices were observed.