Amerika Birleşik Devletleri'nde karakter eğitimi modelleri ve uygulama örnekleri: Kaliforniya örneği
Character education models and implementation examples in the United States: The case of California
  1. Tez No: 990493
  2. Yazar: MERVE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya Eyaleti'nde uygulanan karakter eğitimi programlarının incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırmanın amacı, ABD'de karakter eğitiminin bilimsel temellere dayandırılması sürecini, bu programların okul müfredatlarına entegrasyonunu ve kullanılan eğitim metotlarını ele almaktır. ABD eğitim sisteminde uzun yıllardır önemli olan karakter eğitimi programları, toplumsal değişimler (aile kurumunun zayıflaması, yoksulluk, şiddet, olumsuz akran baskısı, materyalizm, sosyal medya, eğlence vb.) nedeniyle çocuklara ve gençlere yönelik ailede eksik kalabilecek eğitimin okulda tamamlanması amacıyla çeşitlenmiş ve hem devlet hem de özel okulların müfredatlarında yer almıştır. Kapsamlı ve etkili bir şekilde uygulandığında, karakter eğitiminin duyarlı ve adil bir okul atmosferi oluşturulmasına, akademik başarıya ve karakter gelişimine olumlu katkılar sağladığı kanıtlanmıştır. Çalışmada, etkili karakter eğitimi programlarının belirlenmesi, bu programların özelliklerinin tespit edilmesi, farklı okullarda nasıl uygulandığının incelenmesi ve derslerde kullanılan yöntem, metot ve materyallerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, belirlenen ilkeler doğrultusunda Türkiye'de yürütülen değerler eğitimi çalışmalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Karakter eğitimi programlarını detaylı ve yerinde araştırabilmek için nitel bir çalışma yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada ilk olarak Kaliforniya eyaletindeki devlet okullarında uygulanan karakter eğitimi programları incelenmiştir Çalışmanın ikinci temel amacına yönelik olarak ise belirlenen üç farklı İslami okulun karakter eğitimi yaklaşımları doküman incelemesi yöntemiyle analiz edilmiştir.Bu bağlamda, müfredat değerlendirmelerinde Character Education Partnership (CEP)'in belirlemiş olduğu etkili karakter eğitiminin 11 prensibi temel alınmıştır. Günümüzde, etkili bir karakter eğitimi için sosyal-duygusal, bilişsel ve davranışsal açıdan kapsayıcı bir aktarımın gerekli olduğu saptanmıştır. Ayrıca, başarılı bir uygulama için okullarda ortak bir vizyon ve misyon oluşturulması, öğretmen eğitimi ve desteğinin sağlanması, kapsamlı bir müfredat geliştirilmesi, çeşitli öğretim yöntemlerinin kullanılması, ebeveynlerin ve toplumun sürece dahil edilmesi ve olumlu bir okul ikliminin oluşturulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, Türkiye'de yapılacak olan karakter eğitimi çalışmaları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination and evaluation of character education programs implemented in the state of California, United States. The purpose of the research is to explore the process of grounding character education in scientific principles in the US, the integration of these programs into school curricula, and the educational methods and practices employed. Character education programs, which have long held significance in the US education system, have diversified and gained momentum as a means of supplementing the education that children and adolescents may lack in the family environment due to societal changes (such as the weakening of family structures, poverty, violence, negative peer pressure, materialism, social media, entertainment, etc.). These programs have thus become a prominent feature in both public and private school curricula. Comprehensive and effective implementation of character education has been shown by numerous studies to contribute positively to creating a caring school atmosphere, academic success, and character development. The study aims to identify effective character education programs, determine their characteristics, examine how character education is reflected in the curricula of different schools, evaluate the differences in implementation, and review the methods, techniques, and materials used in the lessons. Additionally, it seeks to provide contributions to the values education initiatives conducted in Turkiye by applying the principles identified from effective character education strategies. A qualitative research method was chosen to enable an in-depth and on-site investigation of character education programs. Initially, effective character education practices currently being implemented in California were examined. As the second primary objective, the study sought to understand how character education is approached in some Islamic private schools through document analysis. In this context, curriculum evaluations were based on the 11 principles of effective character education as outlined by the Character Education Partnership (CEP). The study concluded that for effective character education, it is necessary to provide a comprehensive transfer of social-emotional, cognitive, and behavioral aspects. Furthermore, it was found that successful implementation requires creating a shared vision and mission in schools, providing teacher training and support, developing a comprehensive curriculum, employing various teaching methods, involving parents and the community in the process, and establishing a positive school climate. Based on the findings of this study, recommendations were made for future character education efforts in Turkiye.