Zayıflama diyeti yapmış bireylerde Akdeniz diyeti uyum düzeyi ve duygusal yeme davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of Mediterranean diet adherence level and emotional eating behavior in individuals who have followed a weight loss diet
- Tez No: 990504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18–35 yaş aralığındaki genç yetişkinlerde duygusal yeme eğilimi ile Akdeniz diyetine uyum düzeyini belirlemek, bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ve son bir yıldaki vücut ağırlığı değişimi ile bağlantılarını değerlendirmektir. Çalışma, son bir yıl içinde diyetisyen takibinde zayıflama diyeti uygulayıp daha sonra diyeti bırakmış, 69 kadın ve 68 erkek olmak üzere toplamda 137 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze anketle toplanmış, Akdeniz diyetine uyum Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS) ile, duygusal yeme ise Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ile değerlendirilmiş; ayrıca 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı alınmış ve antropometrik ölçümler yapılmıştır. Katılımcıların % 59,9'unda zayıflama diyetini uyguladıktan sonraki bir yılda vücut ağırlığında artış, % 40,1'inde vücut ağırlığı kaybı ve/veya vücut ağırlığını koruma saptanmıştır. Vücut ağırlığı kaybı yaşayanlar/vücut ağırlığını koruyan grupta MEDAS puanı 11,58±1,93 iken, vücut ağırlığında artış yaşayan grupta 7,49±2,55 olarak saptanmış ve fark anlamlı bulunmuştur (p<0.05). DYÖ toplam puanı vücut ağırlığında artış yaşayanlarda 66,40±21,38, vücut ağırlığı kaybı yaşayanlar/vücut ağırlığını koruyanlarda 53,25±18,04 olarak belirlenmiş ve fark anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Sonuç olarak, diyet sonrası vücut ağırlığında artış yaşayanların oranı yüksektir ve bu durum daha düşük Akdeniz diyetine uyum ile daha yüksek duygusal yeme eğilimiyle birlikte görülmektedir. Zayıflama diyetinden sonraki dönemde Akdeniz diyeti uyumunu artırmaya ve duygusal yeme davranışını yönetmeye yönelik bütüncül izlem yaklaşımlarının vücut ağırlığı yönetiminde önemli olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the tendency towards emotional eating and the level of adherence to the Mediterranean diet in young adults aged 18–35, and to evaluate the relationship between these two variables and their association with changes in body weight over the past year. The study was conducted with a total of 137 participants (69 women and 68 men) who had followed a weight-loss diet under the supervision of a dietitian for the past year and subsequently discontinued it. Data were collected through face-to-face questionnaires; adherence to the Mediterranean diet was assessed using the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), and emotional eating was assessed using the Emotional Eating Scale (DYÖ); in addition, a 24-hour retrospective food consumption record was taken, and anthropometric measurements were performed. It was found that 59,9% of the participants experienced an increase in body weight in the year following the weight-loss diet, while 40,1% experienced weight loss and/or weight maintenance. The MEDAS score was found to be 11.58±1.93 in the weight loss/weight maintenance group, while it was 7.49±2.55 in the weight gain group, and the difference was found to be statistically significant (p<0.05). The total DYÖ score was determined to be 66.40±21.38 in those who gained weight and 53.25±18.04 in those who lost weight/weight maintenance, and the difference was found to be statistically significant (p<0.05). In conclusion, the rate of weight gain after dieting is high, and this is seen in conjunction with lower adherence to the Mediterranean diet and a higher tendency towards emotional eating. It is considered that holistic follow-up approaches aimed at improving adherence to the Mediterranean diet and managing emotional eating behavior in the post-weight loss diet period may be important in body weight management.