Farklı tip insansız hava araçlarında kullanılan kanat modellerinin aerodinamik performansının deneysel ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi ile araştırılması
Investigation of aerodynamic performance of airfoil models used in different types of unmanned aerial vehicles using experimental and computational fluid dynamics method
- Tez No: 990605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ALIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında NACA 0012, NACA 23012 ve NACA 63215 kanat profillerinin aerodinamik performansları deneysel ve sayısal yöntemlerle analiz edilmiştir. Sayısal analizler için öncelikle SOLIDWORKS programında, kanat profillerinin eğrileri tanımlanarak 3 boyutlu modeller oluşturulmuştur. Oluşturulan kanat modellerinin sayısal analizlerini uygulayabilmek için ANSYS Fluent programına aktarılmıştır ve Xflr5 programı kullanılarak sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Kanat profillerinin üretimi için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi laboratuvarında bulunan 3 boyutlu yazıcı kullanılmıştır. Sonrasında ise deneysel analizleri gerçekleştirmek için laboratuvarda bulunan T-490 hava tüneli kullanılmıştır. Kanat profillerinin kiriş uzunluğu 90 mm ve kanat açıklığı 180 mm olarak belirlenmiştir. Analizler 9,25 m/s, 14,75 m/s, 20,3 m/s, 26,4 m/s, 31,5 m/s ve 37,15 m/s olmak üzere 6 farklı hızda ve 0°, 4°, 8°, 12° ve 16° olmak üzere 5 farklı hücum açısında gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak en verimli kanat profilinin NACA 23012 olduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında, kanat profili seçiminde hem teorik hem de deneysel verilere dayalı bütüncül bir değerlendirme sunulmuştur ve havacılık mühendisliği uygulamalarında tasarım sürecine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aerodynamic performance of the NACA 0012, NACA 23012, and NACA 63215 airfoils analyzed with experimental and numerical methods. For numerical analyses, 3D models created with the SOLIDWORKS program by defining the airfoil curves. The generated airfoil models transferred to the ANSYS Fluent program for numerical analysis, and the results compared with the Xflr5 program. A 3D printer utilised in order to make of the airfoil in the Kahramanmaraş Sütçü Imam University laboratory. The T-490 air tunnel utilised in order that the experimental analyses in the laboratory. The chord length of the airfoils determined as 90 mm and the airfoil span as 180 mm. Analyses performed at six different speeds: 9,25 m/s, 14,75 m/s, 20,3 m/s, 26,4 m/s, 31,5 m/s, and 37,15 m/s, and five different angles of attack: 0°, 4°, 8°, 12° and 16°. As a result, it observed that the most efficient airfoil was NACA 23012. In this thesis, a whole evaluation based on both theoretical and experimental data presented for airfoil selection and to contribute to the design process in aeronautical engineering applications.