The relationship between energy production, consumption, prices and economic growth: Analysis on Türkiye
Enerji üretimi, tüketimi, fiyatları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye üzerine analiz
  1. Tez No: 990623
  2. Yazar: GİZEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GELENGÜL KOÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki enerji piyasası ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki üretim, tüketim, fiyat ve GSYİH açısından analiz edilmiştir. 2012:1.Çeyrek-2023:4.Çeyrek dönemi için çeyreklik veriler kullanılarak Granger nedensellik testi ve regresyon analizi yöntemleri uygulanmıştır. Elektriğe ek olarak, ülkenin talebini karşılamak için dış kaynaklara bağımlı olduğu doğal gaza ilişkin veriler ele alınmıştır. Nedensellik testinde, 2 adet tek yönlü ve bir adet çift yönlü nedensellik ilişkisi gözlemlenmiştir. Üretim, tüketim ve fiyat olmak üzere tüm elektrik değişkenlerinin doğal gaz fiyatlarına Granger neden olduğu görülmüştür. Çift yönlü tek ilişki ise doğal gaz fiyatları ve elektrik tüketimi arasında gözlemlenmiştir. Bu sonuç, doğal gaz fiyatlarının geçmiş değerleri elektrik tüketiminin gelecek değerlerini tahmin etmede anlamlı olduğunu ifade etmektedir. Aynı şekilde, elektrik tüketiminin geçmiş değerleri de doğal gaz fiyatlarının gelecek değerlerini tahmin etmede anlamlıdır. Regresyon analizine göre ise söz konusu dönemde doğal gaz üretimi ve tüketiminin hem doğal gaz fiyatları hem de GDP üzerinde anlamlı etkisi mevcuttur. Öte yandan, elektrik fiyatlarında etkili göstergelerin ise elektrik üretimi, tüketimi ve doğal gaz üretimi olduğu görülmüştür. Doğal gaz talebinin büyük bir kısmını ithalat yoluyla karşılayan Türkiye'de, söz konusu dönemde doğal gazın GSYH'ye etkisi bakımından elektrikten istatiksel olarak daha anlamlı bir enerji türü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the energy market and economic growth in Türkiye is analyzed in terms of production, consumption, price and GDP. Using quarterly data for the period 2012:Q1-2023:Q4, Granger causality test and regression analysis methods were applied. In addition to electricity, data on natural gas, which the country is dependent on foreign sources to meet its demand, were used. In the causality test, 2 unidirectional relationships and 1 bidirectional relationship were observed. All electricity variables, namely production, consumption and price, are found to Granger cause natural gas prices. The only bidirectional relationship was observed between natural gas prices and electricity consumption. This indicates that the past values of natural gas prices are significant in predicting the future values of electricity consumption. Likewise, the past values of electricity consumption are useful in predicting upcoming values of natural gas prices. According to the regression analysis, natural gas production and consumption have a significant effect on both natural gas prices and GDP in the period in question. On the other hand, the effective indicators on electricity prices were observed as electricity production, consumption and natural gas production. It is concluded that natural gas is a more significant energy type than electricity in affecting GDP in Türkiye, where a large part of its natural gas demand is met through imports.