Bazı aronya çeşitlerinde odun çeliği ile köklenme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of rooting levels of some aronia cultivars using hardwood cuttings
  1. Tez No: 990627
  2. Yazar: MELEK GÜMÜŞBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı IBA dozlarının, Nero, Viking, Aron, Galicjanka ve Katya gibi farklı aronya çeşitlerinin odun çeliklerinin ile köklenmeleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Sonbahar döneminde alınan odun çelikleri, kontrol, 1500 ve 3000 ppm IBA solüsyonuna batırılıp, alttan ısıtmalı perlit:torf ortamına üç tekerrürlü olarak dikilmiştir. 26 Kasım 2024 tarihinde alınan ve köklendirme ortamında doksan gün süreyle bekletilen çeliklerde; canlı çelik oranı (%), kallus oluşum oranı (%), köklenme oranı (%), ortalama kök sayısı (adet), ortalama kök kalınlığı (mm) ve ortalama kök uzunluğu (cm) değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; çalışmada farklı aronya çeşitlerinin farklı IBA dozlarına tepkilerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Galicjanka çeşidi belirlenen dozlarda etkili sonuçlar göstermezken, 1500 ve 3000 ppm IBA dozları kontrole göre iyi sonuçlar vermiştir. Bu tür ile yapılacak olan çalışmalarda kullanılacak büyüme düzenleyicilerin çeşitlere göre farklı dozlarda kullanılmasının çalışmalara daha uygun olabileceği tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Kırşehir Ahi Evran University, to determine the effects of different IBA doses on the rooting of hardwood cuttings of different aronia cultivars such as Nero, Viking, Aron, Galicjanka, and Katya. Hardwood cuttings taken in the autumn were dipped in control, 1500, and 3000 ppm IBA solutions and planted in a bottom-heated perlite:peat medium in three replicates. On November 26, 2024, cuttings were taken and kept in the medium for ninety days; the live cutting rate (%), callus formation rate (%), rooting rate (%), average number of roots (number), average root thickness (mm), and average root length (cm) were evaluated. As a result, it was determined that the responses of different aronia cultivars to different IBA doses were similar. While the Galicjanka cultivar did not show effective results at the determined doses, the 1500 and 3000 ppm IBA doses yielded better results compared to the control. It is recommended that in studies involving this species, using growth regulators at different doses depending on the variety may be more suitable for the studies.