Yeniden inşa veya imar sebebiyle tahliye
Evacuation due to rebuilding or reconstruction
  1. Tez No: 990695
  2. Yazar: HAYRİYE EYLÜL AKKAR HACIMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez konumuz, TBK 350. maddesinde düzenlenen Yeniden inşa veya imar sebebi ile kiralananın tahliyesine ilişkindir. TBK m.350/f.2, b.2' ye göre; Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir". Bu çalışmada TBK 350.maddesinde düzenlenen yeniden inşa veya imar sebebiyle sözleşmenin sona ermesi hem Kanun hem de Yargıtay ve İstinaf kararları açısından incelenecektir. Çalışmamızın birinci bölümünde; kira sözleşmesi, kira sözleşmesinin unsurları, konut ve çatılı işyeri kiraları bakımından kira sözleşmesinin sona ermesi halleri incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümde kiralananın yeniden inşa veya imar sebebiyle tahliyesi ve bu kapsamda hem kanun hem Yargıtay ve İstinaf kararları hem de doktrindeki görüşler ile bu madde açısından aranan şartlar ve yargılama süreci birlikte incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise kiralananın yeniden inşa veya imar sebebiyle tahliye davasının sonuçları ile yeniden kiralama yasağı incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a master's thesis at the Istanbul University Institute of Social Sciences. Our thesis topic concerns the eviction of a leased property due to reconstruction or zoning, as regulated in Article 350 of the TCC. This study will examine the termination of a contract due to reconstruction or development, as regulated in Article 350 of the TCC, from the perspective of both the law and the decisions of the Court of Cassation and the Court of Appeals. The first part of our study examines the lease agreement, its element, a.g.e., s. and the circumstances of termination of a lease for residential and roofed workplace leases. The second part of our study examines the eviction of a leased property due to reconstruction or development, including the law, the Court of Cassation/Appeal, a.g.e., s. and the legal opinions in the doctrine, the requirements for this article, and the legal proceedings. The third part of our study examines the outcomes of the lawsuit for eviction of the leased property due to necessity and the prohibition on re-leasing.