Sistematik Müfredat ve Öğretim Geliştirme (SCID) analizine göre ortaöğretim kurumlarında görev yapan müdür yardımcılarının e-okul sisteminin kullanım sürecinin yönetimi
Management of the e-school usage process by vice principals in secondary education institutions based on SCID (Systematic Curriculum and Instructional Development) analysis
- Tez No: 990723
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Ortaöğretim Kurumlarında görev yapan müdür yardımcılarının e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ni etkin ve doğru bir şekilde kullanabilmeleri için SCID (Systematic Curriculum and Instructional Development – Sistematik Müfredat ve Öğretim Geliştirme) iş analizi modeli kullanarak müdür yardımcılarının sahip olmaları gereken bilgi, beceri ve tutumları ile sistem kullanımında duyulan ihtiyaçları, iş tanımı ve rol beklentisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma nitel bir araştırma olup sistematik tarama deseni içerisinde yer alan SCID Analizi alt deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi yönergeler, yönetmelikler ile e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nin kullanımına ilişkin dokümanlar oluştururken, örneklemini ise ortaöğretim kurumlarında görev yapan müdür yardımcıları tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nde yer alan modüllere ilişkin içerikler oluşturmaktadır. Araştırma bulguları performans testinde belirtilen sonuç kriterler dikkate alınarak iş tanımı ve rol beklentisi, giriş ve temel kullanım becerileri, karar verme ve modül seçimi, modül bazlı teknik işlemler, yinelemeli ve kritik işlemler ile mevzuat ve yönetim bilgisi gerektiren işlemler olmak üzere altı boyutta tartışılarak kategorize edilmiştir. Araştırma sonucunda okul yöneticileri için yol gösterici bir rehber oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the knowledge, skills, and attitudes required of vice principals in secondary education institutions for the effective and accurate use of the e-School Management Information System. The research also sought to clarify the needs related to system use, as well as job descriptions and role expectations, through the SCID (Systematic Curriculum and Instructional Development) job analysis model. The study employed a qualitative research design, specifically the SCID Analysis sub-design within the systematic review framework. The research population consisted of official guidelines and regulations issued by the Ministry of National Education, along with documents concerning the use of the e-School Management Information System. The sample was drawn from the module-related contents used by vice principals in secondary education institutions. Findings were categorized and discussed across six dimensions based on the outcome criteria outlined in the SCID performance test: job description and role expectations, entry and basic usage skills, decision-making and module selection, module-based technical processes, iterative and critical processes, and processes requiring legal and administrative knowledge. As a result of the research, the importance of developing a guiding manual for school administrators has been revealed.