Gürültüye bağlı işitme kaybı ve tinnitusta kolesterol ve lipid düşürücü tedavinin etkinliği
The effectiveness of anti-lipid and anti-cholesterol drugs and diet in management of tinnitus with noise induced hearing loss
  1. Tez No: 99073
  2. Yazar: M. AZİZ SÜTBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Son yıllarda literatürde gürültüye bağlı işitme kaybı ve tinnitus ile yüksek kan lipid düzeyleri arasındaki muhtemel ilişkiyi analiz eden çalışmalar dikkati çekmektedir. Gürültüye bağlı işitme kaybı ve tinnitus oluşumunda kolaylaştırıcı rolü olduğu düşünülen hiperüpiderrıinin tedavisi bu hastaların sorunlarına bir çözüm getirebilir. Bu gerçekten hareketle bir çalışma planlanmış, GBİK ve tinnitusta antilipid tedavinin etkinliği araştırılmıştır. Bu çalışma gürültüye bağlı işitme kaybı anamnez ve bulguları veren, tinnitusu bulunan ve hiperlipidemi saptanan 42 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olguların 37'si (% 88.1 ) erkek, 5'i (% 11.9) kadındır. Yaş ortalaması 45 olup, 19-76 arasında değişmektedir. Olgulara diyet ve antilipid tedavi uygulanmıştır. Diyet olarak kalori kısıtlı, kolesterolden fakir gıdalar verilmiştir (Ek-III). Olgulardaki Mperlipiderrıinin özelliğine göre statin grubu antilipid ilaçlardan biri (Zocor®, lipidor®, Mevocor®,Lipobay®) kullanılmıştır Tedaviden sonra biyokimyasal olarak hiperlipidemisi düzelen 20 olgu tedavi grubu, üçüncü kontrolünde hiperlipidemisi devam eden 22 vaka kontrol grubu olarak kabul edilmiş ve tinnitus ve işitme bulguları açısından gruplar arasındaki farklılıklar tartışılmıştır. Bu olgular 2 ay ile 24 ay arasında değişen, ortalama 12,4 aylık bir süre ile izlenmiştir. Biyokimyasal olarak hiperlipideminin düzelmesinden sonra olgulara pür ton ve konuşma odyometrisi yapılmıştır. Hastalığın semptomları sorgulanmış ve anket çalışmasıyla sübjektif tinnitus skorlarına bakılmış, tinnitus grade'leri, pitch match tinnitus eşdeğerlendirmeleri yapılmıştır. Olguların tedavi ve hastalık süreçlerine ilişkin yorumları alınmıştır. Hiperlipidemi tedavisi biyokimyasal olarak başarılı olunan olgularda odyolojik bulguların değerlendirilmesi ile pür ton hava yolu eşik ortalamaları ve konuşmayı anlama oranlarında tedavi öncesine göre anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effectiveness of Anti-lipid and Anti-cholesterol Drugs and Diet in Management of Tinnitus with Noise Induced Hearing Loss The studies analysing the probable relation between the noise induced hearing loss (NIHL), tinnitus and high blood lipid level have attracted attention in recent years. The treatment of hyperlipidemia which is thought to have a triggering role in NIHL and tinnitus, can offer a solution on these patients' problems. On the basis of this fact, a study was planned to evaluate the effectiveness of antilipid treatment on NIHL and tinnitus. This study was established on 42 subjects with tinnitus and signs due to NIHL of whom hyperlipidemia was determined. Thirty-seven (88.1 %) subjects were male and 5 (1 1.9 %) subjects were female. The mean age was 45 with the range of 19 to 76. Diet and antilipid treatment were applied to all subjects. The diet consist of foods with poor cholesterol and low calorie (Appendix III). One of the antilipid drugs from the statin group (Zocor®, lipidor®, Mevocor®,Lipobay®) was selected for the subjects according to the features of the hyperlipidemia. After the treatment, 20 subjects whom the hyperlipidemia was normalised were regarded as 'the treatment group' and the other 22 subjects who still had hyperlipidemia despite the therapy were regarded as 'the control group' and the type of tinnitus and audiologic test results were compared between these two groups. Patients were followed up for 2 to 24 months with the average of 12.4 months. Pure tone and speech audiograms were performed for all subjects. The symptoms of the disease were reviewed, the subjective tinnitus scores were obtained by questionnaire and tinnitus grading scale, pitch match tinnitus scoring were also performed. The subjects' interpretations about the treatment and the disease process were also noted. There was no significant difference in pure tone air conduction threshold and speech discrimination scores before and after the treatment averages in subjects who benefit from the hyperlipidemic treatment regarding to biochemical values.