Akut iskemik inme hastalarında inmenin sirkadiyen zamanı, serum ürik asit seviyeleri, semptomdan trombolitik tedaviye kadar geçen süre ve prognoz arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between circadian timing of stroke, serum uric acid levels, symptom-to-thrombolysis time, and prognosis in acute ischemic stroke patients
  1. Tez No: 990735
  2. Yazar: CEREN ERKALAYCI KEREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada intravenöz doku plazminojen aktivatörü (IV-tPA) uygulanan akut iskemik inme hastalarında semptomun başlangıcının sirkadiyen zamanı, semptomdan trombolitik tedaviye kadar geçen süre ve bazal serum ürik asit düzeylerinin erken nörolojik yanıt ve kısa-uzun dönem klinik prognoz ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli retrospektif olarak yapılan çalışmaya IV-tPA uygulanmış 502 akut iskemik inme hastası dahil edildi. Semptom başlangıç zamanı, sirkadiyen ritim göz önüne alınarak ayrılan zaman dilimlerine göre gruplandırıldı; semptom–iğne süresi ve serum ürik asit düzeyleri sürekli ve kategorik olarak analiz edildi. Erken nörolojik yanıt 1. gün National Institutes of Health İnme Skalası (NIHSS) değişimine göre sınıflandırıldı. Klinik ve fonksiyonel sonlanımlar modifiye Rankin Skalası (mRS), mortalite, intrakraniyal hemoraji/hemorajik transformasyon (ICH), hastanede kalış süresi ve taburculuk yeri olarak değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların medyan yaşı 72 olup %71,5'i ≥65 yaşındaydı. Medyan serum ürik asit düzeyi 5,40 mg/dL, medyan semptom–iğne süresi 176 dk idi. Semptom başlangıcı en sık öğlen (%34,1) ve akşam (%32,1) saatlerinde izlendi. Hastaların %12,5'inde ICH (tamamı ilk hafta), %15,7'sinde 6 ay içinde mortalite gelişti. Erken nörolojik yanıt paternleri uzun dönem mRS, mortalite, ICH, hastanede kalış süresi ve taburculuk yeri ile güçlü biçimde ilişkiliydi (p<0,001); erken nörolojik kötüleşme (END) grubunda mortalite ve ICH oranları yüksek, majör erken nörolojik iyileşme (mENI) grubunda ise kalıcı iyi fonksiyonel sonuçlar izlendi. Çok değişkenli analizlerde yüksek serum ürik asit düzeyi (>6,5 mg/dL) 1. hafta kötü nörolojik prognoz ile ilişkili bulunurken, semptom başlangıç zamanı ve semptom–iğne süresi uzun dönem fonksiyonel prognoz için bağımsız belirleyici değildi; buna karşılık yüksek ürik asit düzeyi ICH riski ile tutarlı biçimde ilişkiliydi. SONUÇ: İnmenin sirkadiyen başlangıç zamanı ve semptomdan trombolitik tedavi başlamasına kadar geçen süre ile bazal serum ürik asit düzeyleri birlikte değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelern sonucunda inme hastasının kısa ve uzun dönem prognozu üzerinde bu parametrelerin bağımsız bir etkisi gösterilememiştir. Buna karşın IV-tPA sonrası erken nörolojik yanıt paternleri klinik seyri öngörmede en güçlü belirleyici olarak saptanmış; serum ürik asit düzeyi ise inmenin sirkadiyen zamanından ve kapı-iğne süresinden bağımsız olarak fonksiyonel iyileşmeden çok hemorajik transformasyon riski ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: This study aimed to evaluate the associations of circadian timing of symptom onset, onset-to-thrombolytic treatment time, and baseline serum uric acid levels with early neurological response and short- and long-term clinical outcomes in patients with acute ischemic stroke treated with intravenous tissue plasminogen activator (IV-tPA). MATERİALS AND METHODS: In this single-center retrospective study, 502 patients with acute ischemic stroke who received IV-tPA were included. Symptom onset time was grouped according to circadian rhythm–based time intervals; onset-to-needle time and serum uric acid levels were analyzed as both continuous and categorical variables. Early neurological response was classified based on changes in the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) at day 1. Clinical and functional outcomes were assessed using the modified Rankin Scale (mRS), mortality, intracranial hemorrhage/hemorrhagic transformation (ICH), length of hospital stay, and discharge destination. RESULTS: The median age was 72 years, and 71.5% of patients were aged ≥65 years. Median serum uric acid level was 5.40 mg/dL, and median onset-to-needle time was 176 minutes. Symptom onset occurred most frequently at midday (34.1%) and in the evening (32.1%). ICH developed in 12.5% of patients (all within the first week), and 15.7% died within 6 months. Early neurological response patterns were strongly associated with long-term mRS, mortality, ICH, length of hospital stay, and discharge destination (p<0.001). Mortality and ICH rates were high in the early neurological deterioration (END) group, whereas sustained favorable functional outcomes were observed in the major early neurological improvement (mENI) group. In multivariable analyses, elevated serum uric acid (>6.5 mg/dL) was associated with poor neurological prognosis at week 1; symptom onset timing and onset-to-needle time were not independent predictors of long-term functional outcome. In contrast, higher uric acid levels were consistently associated with increased ICH risk. CONCLUSİON: The circadian onset time of stroke, the interval from symptom onset to initiation of thrombolytic therapy, and baseline serum uric acid levels were evaluated together. As a result of this evaluation, these parameters did not demonstrate an independent effect on short- and long-term prognosis in patients with stroke. In contrast, early neurological response patterns following IV tPA were identified as the strongest determinants in predicting clinical course; baseline serum uric acid levels, independent of circadian timing and door-to-needle time, were found to be associated more with the risk of hemorrhagic transformation than with functional recovery.