İskemik stroke vakalarındaki diyagnostik/prognostik miRNA ekspresyon profillerinin trombüs materyalinde belirlenmesi
Evaluation of diagnostic and prognostic miRNA expression profiles in thrombus material of ischemic stroke cases
  1. Tez No: 990788
  2. Yazar: EFSUN TOSUMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, miR1244-2, miR-17-5p, miR-629, miR-1295b-5p, miR20a-5p, miR-21, miR-335, miR-let-7e'nin ekspresyon seviyeleri incelenerek, hasta ve kontrol bireylerindeki ekspresyon profillerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Hasta serum ve trombüs örneklerinde miRNA durumunun saptanması, olgu grubunda bu miRNA'ların prognostik/diyagnostik öneminin değerlendirilmesi, non-invaziv yaklaşım için kullanılabilecek ve literatüre katkısı olabilecek miRNA'ların tespit edilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Çalışmamızda 64 akut iskemik inme tanısı alan ve rutin tedavi bünyesinde mekanik trombektomi yöntemiyle alınan trombüs materyali ile eş zamanlı olarak bu olguların serum örnekleri elde edilmiştir. Kontrol grubu olarak dahil edilme kriterlerine uygun 64 sağlıklı bireyden periferik kan alınmış ve serum elde edilmiştir. Bu örneklerden RNA izolasyonu yapıldıktan sonra Real-Time PCR yöntemi ile 8 miRNA'nın gruplar arasındaki ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Bulgular: Hasta grubu serum örnekleri ile kontrol grubu serum örnekleri ekspresyon düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, incelenen 8 miRNA'nın tamamında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Bunlar miR-1244-2 (p=0,000) , miR-629 (p=0,000), miR-21 (p=0,000) , mir-1295b-5p (p=0,000) , miR-335 (p=0,000), miR-20a-5p (p=0,000), miR-let-7e'de (p=0,000), miR-17-5p (p=0,002) olmak üzere tespit edilmiştir. Ayrıca, hasta grubu serum örnekleri ile trombüs örnekleri kıyaslandığında , miR-1244-2 (p=0,000), miR-629 (p=0,000), miR-1295b-5p (p=0,000), miR-21 (p=0,000), miR-335 (p=0,033), miR-let-7e (p=0,000) olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda bulunan grupların kıyaslanmasında yapılan istatistiksel analizler sonucunda gruplar arasında ekspresyon farklılığının bulunması, bu miRNA'ların akut iskemik inme hastalığının prognozunda potansiyel bir non-invaziv biyobelirteç olarak kullanılabileceklerini düşündürmektedir. Ayrıca, bu üç grubun sensitivite, spesivite ve AUC değerlerinin birlikte değerlendirilmesi ,diyagnostik açıdan literatüre katkı sağlayabilecek nitelikte sonuçlar ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to compare the expression profiles in patient and control individuals by examining the expression levels of miR1244-2, miR-17-5p, miR-629, miR1295b-5p, miR20a-5p, miR-21, miR-335, miR-let7e. In this study, it is aimed to compare the expression profiles in patient and control individuals by examining the expression levels of miR1244-2, miR-17-5p, miR-629, miR1295b-5p, miR20a-5p, miR-21, miR-335, let7e. The aim is to determine miRNA status in patient serum and thrombus samples, to evaluate the prognostic/diagnostic significance of these miRNAs in the case group, and to identify miRNAs that can be used for non-invasive approaches and contribute to the literature. Method: In our study, serum samples were obtained simultaneously from 64 patients diagnosed with acute ischemic stroke, along with thrombus material obtained by mechanical thrombectomy as part of routine treatment. In addition, peripheral blood samples were collected from 64 healthy individuals who fulfilled the inclusion criteria as a control group, and serum was obtained. Following RNA isolation from the thrombus and serum samples, the expression levels of eight miRNAs were evaluated between the patient and control groups using real-time quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR). Results: Comparison of patient group serum samples with those of the control group revealed statistically significant differences in the expression levels of the eight miRNAs investigated. These miRNAs were identified as miR-1244-2 (p =0,001), miR-629 (p = 0,001), miR-21 (p =0,001), miR-1295b-5p (p = 0,001), miR-335 (p = 0,001), miR-20a-5p (p =0,001), miR-let-7e (p = 0,001), and miR-17-5p (p =0,002). In addition, comparison of serum and thrombus samples from the patient group revealed statistically significant differences in the expression levels of miR-1244-2 (p =0,001), miR-629 (p = 0,001), miR-1295b-5p (p =0,001), miR-21 (p = 0,001), miR-335 (p = 0,033), and miR-let-7e (p =0,001). Conclusion: The statistical analyses performed in comparing the groups in our study revealed differences in expression between the groups, suggesting that these miRNAs could be used as potential non-invasive biomarkers in the prognosis of acute ischemic stroke. Additionally, the evaluation of the sensitivity, specificity and AUC values of these three groups together revealed results that could contribute to the literature in terms of diagnosis.