Filistinli şair Selîm Ebu'l-İḳbâl el-Ya'ḳûbî (Hassânu Filisṭîn) hayatı ve edebî kişiliği
Palestinian poet Selim Abu al-Iqbal al-Yaqoubi (Hassanu Filistin) life and literary personality
  1. Tez No: 990808
  2. Yazar: BURAK AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, modern Filistin edebiyatının önde gelen isimlerinden Ebu'l-İḳbâl el-Ya'ḳûbî'nin hayatını, edebî kişiliğini, şiirlerindeki konuları, divanında yer alan şiir türlerini ve Filistin edebiyatına sağladığı katkıları ele almaktadır. Filistin edebiyatı içerisinde önemli bir konuma sahip olan el-Ya'ḳûbî hakkında, Türkiye'de şimdiye dek herhangi bir akademik çalışmanın yapılmamış olması, bizi bu çalışmayı yapmaya sevketmiştir. Ebu'l-İḳbâl el-Ya'kûbî, klasik Arap şiirine olan hâkimiyeti ve yaşadığı dönemin toplumsal, siyasî ve dinî gelişmelerine duyarlılığıyla dikkat çeken önemli bir şairdir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşayan el-Ya'kûbî, Sultan II. Abdülhamid'e ve Osmanlı'ya karşı derin bir bağlılık hissetmiş; onları ümmetin birliği ve direnişin simgesi olarak görmüştür. Şiirlerinde bu bağlılığını açıkça dile getirirken, Allah'a olan güçlü imanı ve Hz. Peygamber'e duyduğu derin sevgi ise eserlerinin temel eksenini oluşturmuştur. Ona göre şiir, yalnızca bir edebî sanat değil; inancın, ahlakın ve toplumsal sorumluluğun bir ifadesidir. Şairin dinî duyarlılığı, Osmanlı'ya yönelik olumlu yaklaşımı, sömürge karşıtı duruşu ve Filistin halkının sesi olma çabası şiirlerinde nasıl şekillendiği üzerinden analiz edilmiştir. Klasik Arap şiirinin önemli türlerinden olan muvaşşah ve zecel gibi nazım şekillerini ustalıkla kullanmış; bu formlar aracılığıyla çağının meselelerini ve bireysel düşüncelerini ifade ederek şiirine özgün bir kimlik kazandırmıştır. Çalışmamız içinde yer alan Arapça beyitlerin mümkün mertebe aslına en yakın ve anlamından uzaklaşmadan doğru bir şekilde çevrilmesine itina gösterilmiştir. İnceleme sürecinde, el-Ya'ḳûbî'nin divanı başta olmak üzere, şair hakkında kaleme alınmış Arapça eserler, makaleler ve gazeteler temel başvuru kaynakları olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, literary personality, thematic concerns, poetic forms, and contributions of Abu'l-Iqbâl al-Ya'qûbî one of the prominent figures of modern Palestinian literatüre to the development of Palestinian literary tradition. The absence of any previous academic research on al-Ya'qûbî in Türkiye has prompted us to undertake this study. Abu'l-Iqbâl al-Ya'qûbî is a distinguished poet known for his mastery of classical Arabic poetry as well as his sensitivity to the social, political, and religious developments of his time. Living during the final period of the Ottoman Empire, al-Ya'qûbî harbored a profound loyalty to Sultan Abdülhamid II and to the Ottoman State, which he regarded as symbols of the unity and resistance of the Muslim ummah. While he explicitly expressed this devotion in his poetry, his strong faith in God and deep love for the Prophet Muhammad constitute the central axis of his works. For him, poetry was not merely a literary art but an expression of faith, morality, and social responsibility. The study analyzes how the poet's religious sensibility, his favorable attitude toward the Ottoman Empire, his anti-colonial stance, and his efforts to serve as the voice of the Palestinian people are reflected in his poetry. Al-Ya'qûbî skillfully employed prominent classical Arabic poetic forms such as muwashshah and zajal, through which he articulated both the issues of his era and his personal reflections, thereby endowing his poetry with a distinctive identity. Every effort has been made to translate the Arabic couplets included in our study as faithfully as possible and without deviating from their original meaning. During the course of the research, al- Ya'qûbî's Dîwân was used as the primary source, while Arabic works, articles, and newspapers written about the poet were employed as the main reference materials.