Tur kayağı yapan doğa sporcularının seyahat motivasyonları ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determining motivation and satisfaction levels of ski touring athletes
- Tez No: 990826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR KIVANÇ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Tur kayağı, ülkemizde ve dünyada her geçen gün daha çok tanınan ve tercih edilen bir kış turizm faaliyetidir. Bu çalışmada, yerli ve yabancı tur kayağı sporcularının profilleri, seyahat motivasyonları, kaygı, doyum ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma desen yöntemi uygulanmıştır. Çalışmaya özgün bir nitelik kazandıracak, yeni ve kapsamlı bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçüm aracı altı ana grup, toplam 64 sorudan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca uluslararası boyutta katılımın sağlanması için anketin İngilizce çevirisi yapılıp, çevrimiçi anket yöntemi ile uygulanmıştır. Veri toplama aşamasında 384 kişiye anket uygulanmış olup, elde edilen veriler SPSS-25 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, Cronbach Alfa Güvenirlik, Geçerlilik ve KMO ile Barlett's Test uygulanmıştır. Boyutlar arasındaki potansiyel ilişkiyi incelemek için için pearson korelasyon katsayısı (Pearson's r) hesaplanmıştır. Ankette iki farklı gruba ait ölçümler karşılaştırılmış olup, veriler normal dağılım gösterdiği için bağımsız örneklemler için t-Testi ve One Way ANOVA Testi uygulanmıştır. Sonuç olarak tur kayağı yapan doğa sporcularının demografik özellikleri ile seyahat motivasyonları ve ölçeğe ait diğer alt boyutlar arasındaki ilişki belirlenmiştir. Bu ilişkinin belirlenmesi ülkemizde yapılacak olan kış turizm planlamalarında turizm çeşitliliğini arttırma noktasında alternatif turizm türü olarak tur kayağının da gelişmesine katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Tour skiing is a winter tourism activity that is becoming more and more recognised and preferred in our country and in the world. In this study, it is aimed to determine the profiles, travel motivations, anxiety, satisfaction and satisfaction levels of local and foreign tour ski athletes. In this context, a mixed design method, in which quantitative and qualitative research methods were used together, was applied in the study. A new and comprehensive scale was developed to give the study a unique characteristic. The measurement tool was designed to consist of six main groups and a total of 64 questions. In addition, in order to ensure international participation, the questionnaire was translated into English and applied via online survey method. In the data collection phase, 384 people were surveyed and the data obtained were analysed with SPSS-25 package programme. Descriptive statistics, Cronbach's Alpha Reliability, Validity, KMO and Barlett's Test were applied. Pearson's correlation coefficient (Pearson's r) was calculated to examine the potential relationship between the dimensions. In the questionnaire, the measurements of two different groups were compared, and since the data showed normal distribution, t-Test for independent samples and One Way ANOVA Test were applied. As a result, the relationship between the demographic characteristics of touring skiers and their travel motivation and other sub-dimensions of the scale was determined. Determining this relationship will contribute to the development of touring skiing as an alternative tourism type at the point of increasing tourism diversity in winter tourism planning in our country.