Normal endometriyum, atipisiz endometriyal hiperplazi, endometrioid intraepitelyal neoplazi ve endometrioid endometriyal karsinomlarda intraepitelyal lenfositlerin değerlendirilmesi ve karakterizasyonu
Evaluation and characterization of intraepithelial lymphocytes in normal endometrium, endometrial hyperplasia without atypia, endometrioid intraepithelial neoplasia, and endometrioid endometrial carcinoma
- Tez No: 990865
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, endometriyumun dört farklı tanı grubunda; malignite dışı küretaj, atipisiz endometriyal hiperplazi (AEH), endometriyal intraepitelyal neoplazi (EİN) ve endometrioid endometriyal karsinom (EEK) olgularında TCR γ/δ, CD3, CD4, CD8 ve IFN-γ immünohistokimyasal belirteçlerinin intraepitelyal dağılımı değerlendirilmiştir. Toplam 75 hastanın %58,6'sı EEK grubundadır. Tanı grupları arasında intraepitelyal TCR γ/δ (p=0,024), CD3 (p=0,001) ve CD8 (p<0,001) açısından anlamlı farklar bulunmuştur. EİN grubunda TCR γ/δ hücre yoğunluğu, EEK hastalarına göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. EEK olgularında CD3 ve CD8 düzeyleri belirgin olarak yüksektir. Miyometrium invazyonu arttıkça epitelde TCR γ/δ hücrelerinin azaldığı gözlenmiştir (p=0,046). Lenfovasküler invazyon varlığında IFN-γ boyanma şiddeti ve yaygınlığı anlamlı şekilde artmıştır (p=0,008). Kompozit İmmün Aktivasyon İndeksi-I EEK grubunda, İndeks-II ise EİN grubunda yüksek bulunmuştur. Bulgular, endometriyumda özellikle CD8⁺ sitotoksik T hücreleri ve γ/δ T hücrelerinin premalign lezyonlardan malign transformasyona geçişte rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the intraepithelial distribution of immunohistochemical markers TCR γ/δ, CD3, CD4, CD8, and IFN-γ was evaluated across four diagnostic groups of the endometrium: benign curettage, endometrial hyperplasia without atypia (AEH), endometrial intraepithelial neoplasia (EIN), and endometrioid endometrial carcinoma (ECC). Among a total of 75 patients, 58.6% were in the ECC group. Significant differences were observed among the diagnostic groups in intraepithelial TCR γ/δ (p=0.024), CD3 (p=0.001), and CD8 (p<0.001) expression. The density of TCR γ/δ cells was significantly higher in the EIN group compared to ECC cases, whereas CD3 and CD8 levels were markedly increased in ECC. A decrease in epithelial TCR γ/δ cell counts was observed with increasing depth of myometrial invasion (p=0.046). The intensity and extent of IFN-γ staining were significantly higher in cases with lymphovascular invasion (p=0.008). Composite Immune Activation Index-I was elevated in the ECC group, while Index-II was higher in EIN cases. These findings suggest that, within the endometrium, CD8⁺ cytotoxic T cells and γ/δ T cells may play important roles in the transition from premalignant lesions to malignant transformation.