Lise öğretmen ve öğrencilerinin öğrencilerin öğrenim sürecine dair görev ve sorumlulukları ile ahlak arasında bağ kurma durumları
High school teachers and students' situations regarding establishing a connection between their duties and responsibilities in the students' learning process and ethics
  1. Tez No: 990877
  2. Yazar: HACER ÇAYAN YOBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma lise öğretmen ve öğrencilerinin 'öğrencilerin öğrenimlerine dair görev ve sorumlulukları' ile ahlak arasında bağ kurma durumlarını konu edinmektedir. Nitel araştırma modellerinden 'durum çalışması' modelinin kullanıldığı bu çalışmada durum çalışması desenlerinden 'bütüncül çoklu durum deseni' tercih edilmiştir. Araştırmaya ilişkin veriler nitel yöntemin görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme modellerinden biri olan maksimum çeşitlilik modeli ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu Kayseri ilinde görev yapan 19 öğretmen ve Kayseri liselerinde okuyan 21 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kayseri'nin merkez Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerinde bulunan devlet okullarından toplanmıştır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler araştırmanın problemleri çerçevesinde belli tema ve kategorilere göre analiz edilmiş, konuya dair literatür ışığında yorumlanmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Görüşme verilerinden elde edilen sonuçlara göre araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilerin çoğunun ahlaka yükledikleri anlama göre bağ kurma ya da kurmama gerekçelerinin şekillendiği, ahlakın anlamının daraltıldığı, şekilsel formlara indirgendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilerin çoğu tarafından ahlak ile sorumluluk arasındaki ilişkinin yeterince anlaşılamadığı, ahlak ve sorumluluk kavramına dair yeterli ve bütüncül bilgiye sahip olmadıkları, öğrencilerin görev ve sorumluluklarına dair bilgide eksikliklerinin olduğu, bireysel sorumlulukların göz ardı edildiği, kişilerarası ilişkileri düzenleyen sorumlulukların daha çok vurgulandığı görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunluğunun dış denetimli bir sorumluluk anlayışı geliştirdiği, araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilerin ifadelerinde tutarsızlıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between high school teachers and students in terms of their roles and responsibilities regarding student learning and ethics. The study adopts a case study model within qualitative research methods, specifically employing a holistic multiple-case design. The data were collected using the interview technique, one of the qualitative data collection methods. The study group was determined through maximum variation sampling, a type of purposive sampling. The study group consisted of 19 teachers working in the province of Kayseri and 21 students attending high schools in Kayseri. The data were collected during the 2022–2023 academic year from public high schools located in the central districts of Kocasinan, Melikgazi, and Talas in Kayseri. Semi-structured interview forms were used during the interviews. According to the findings obtained from the interview data, it was concluded that for most of the teachers and students participating in the study, the reasons for establishing or not establishing a relationship were shaped by the meaning they attributed to morality. It was also found that the concept of morality was narrowed and reduced to formal structures. The findings suggest that most teachers and students did not fully grasp the relationship between morality and responsibility, had limited understanding of these concepts and their own duties, tended to overlook individual responsibilities, and focused more on responsibilities that govern interpersonal relations. Additionally, most students appeared to develop an externally controlled sense of responsibility, and inconsistencies were noted in the statements of both teachers and students.