Fermente gıda kaynaklı Latilactobacillus sakei postbiyotiklerinin, klinik kaynaklı antibiyotik dirençli Pseudomonas aeruginosa'lar üzerine antimikrobiyal, antibiyofilm ve anti-quorum sensing etkilerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial, antibiofilm and anti-quorum sensing effects of fermented food-derived Latilactobacillus sakei postbiotics on clinically obtained antibiotic-resistant Pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 990895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM BURCU KÜLAHCI, DOÇ. DR. YEŞİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Pseudomonas aeruginosa, özellikle immün yetmezliği olan kişilerde ciddi enfeksiyonlara yol açan, antibiyotik direnci ve biyofilm oluşturma yeteneği ile tehlike arz eden bir patojen olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, fermente gıda kaynaklı Latilactobacillus sakei'den elde edilen postbiyotiğin, klinik örneklerden izole edilmiş antibiyotik dirençli P. aeruginosa izolatları üzerindeki antimikrobiyal, antibiyofilm ve anti-quorum sensing etkileri araştırılmıştır. Toplam 50 adet antibiyotik dirençli klinik kaynaklı P. aeruginosa izolatının biyofilm oluşturma kapasiteleri, 96 kuyucuklu mikroplak yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, P. aeruginosa izolatının 30 (%60)'unun güçlü biyofilm oluşturduğu, L. sakei'den elde edilen postbiyotiğin MİK/2 konsantrasyonunun güçlü biyofilm üreten izolatların tamamında biyofilm inhibisyonu yaptığı belirlenmiştir. Postbiyotiğin MİK/2 konsantrasyonunun uygulanmasının güçlü biyofilm oluşturan izolatlarda quorum sensing mekanizması ile ilişkili biyofilm üretimi başta olmak üzere piyosiyanin üretimi, ekzoproteaz aktivitesi, yüzme hareketi ve ramnolipid üretiminde azalmaya yol açtığı belirlenmiştir. Postbiyotikler, piyosiyanin üretiminin 22 (%73,3)'sinde, ekzoproteaz üretiminin 19 (%63,3)'unda, ramnolipid üretiminin 13 (%43,3)'ünde ve yüzme hareketini 28 (%93,3)'inde inhibisyon etkisi göstermiştir. Bu sonuçlar, L. sakei postbiyotiklerinin antibiyotik dirençli klinik kaynaklı P. aeruginosa enfeksiyonlarının kontrolünde destekleyici veya alternatif bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is known as a hazardous pathogen due to its strong antibiotic resistance and biofilm-forming ability, causing severe infections particularly in immunocompromised individuals. In this study, the antimicrobial, antibiofilm, and anti–quorum sensing effects of postbiotics derived from fermented food–origin Latilactobacillus sakei were investigated against antibiotic-resistant P. aeruginosa isolates obtained from clinical samples. The biofilm-forming capacities of a total of 50 antibiotic-resistant, clinically derived P. aeruginosa isolates were evaluated using the 96-well microplate method. According to the findings, 30 (60%) of the P. aeruginosa isolates were identified as strong biofilm producers, and the MIC/2 concentration of the postbiotic derived from L. sakei resulted in biofilm inhibition in all strong biofilm–forming isolates. Application of the postbiotic at the MIC/2 concentration led to a reduction in quorum sensing–related biofilm production as well as in pyocyanin production, exoprotease activity, swimming motility, and rhamnolipid production in strong biofilm–forming isolates. The postbiotics exhibited inhibitory effects on pyocyanin production in 22 isolates (73.3%), exoprotease activity in 19 isolates (63.3%), rhamnolipid production in 13 isolates (43.3%), and swimming motility in 28 isolates (93.3%). These results indicate that L. sakei–derived postbiotics may be considered a supportive or alternative approach for controlling antibiotic-resistant, clinically derived P. aeruginosa infections.