Eşlerin doğuma hazırlık eğitimine katılımının gebelerin eş desteği algısı, doğum korkusu ve öz-yeterliliği üzerine etkisi
The effect of partners' participation in childbirth preparation training on pregnant women's perception of spousal support, fear of childbirth, and self-efficacy
  1. Tez No: 990945
  2. Yazar: MELEK KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YURTSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, doğuma hazırlık eğitimine katılan eşlerin gebelerin eş destek alısısı, doğum korkusu ve öz-yeterliliği üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu yarı deneysel araştırma, 02.09.2024–17.08.2025 tarihleri arasında İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde, üç gruplu ve ön-test son-test kontrol gruplu tasarımla, toplam 120 gönüllü gebe üzerinde yürütülmüştür. Veriler Gebe Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği, Eş Destek Ölçeği ve Doğum Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmış, analizler SPSS 27.0 programında yapılmış ve p<0,05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırma üç grup üzerinde yürütülmüş, her grupta 40 gebe yer almış ve toplam 120 gebe çalışmaya katılmıştır. Gruplar arasında eğitim, çalışma durumu, eş eğitim durumu ve gebelik haftalarında anlamlı farklar bulunmamıştır (p=0,965; p=0,967; p=0964; p=01,000). Eşi İle birlikte eğitime Katılan Eş-Gebe grubundaki gebelerin Eş Destek Ölçeği ve Öz-Yeterlilik düzeyi artarken doğum korkusu anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0,001). Kontrol Grubununda ise Doğum korkusu arttıkça öz-yeterlilik düzeyi azalmıştır (p<0,001). Eşleri ile birlikte Doğuma hazırlık eğitimlerine katılım gebelerde doğum korkusunu azaltırken eş destek algısını ve öz-yeterliliği arttırmıştır. Regresyon analizinde W-DEQ ile Yaş (β=-0,252; p=0,022), edindiği doğum bilgisini nereden aldığı (β=-0,559; p=0,006) ve Doğum sancılarının üstesinden gelebilme durumu (β=-0,140; p=0,017) arasında anlamlı ilişki bulunmuş, EDÖ ve DÖYE-D32 için anlamlı bir faktör tespit edilmemiştir. Çok değişkenli regresyon analizleri göstermiştir ki: DÖYE.D32 toplam puanında ise yaş (β=0,351; p=0,026), eşin eğitim durumu (β=0,678; p=0,007), doğum sancısına yönelik algı (β=0,445; p=0,042) ve W-DEQ doğum korkusu (β=0,671; p=0,016) değişkeni belirleyici faktörlerdir Araştırma sonuçları, Eşlerin doğuma hazırlık eğitimine katılımının gebelerin eş desteği algısının artmasına, doğum korkusunun azaltılmasına ve öz-yeterliliğin artmasına katkı sağladığını; bu katkının ise eşlerin aktif katılımıyla daha da pekiştirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of partners' participation in childbirth preparation training on pregnant women's perception of spousal support, fear of childbirth, and self-efficacy. This quasi-experimental study was conducted between September 2, 2024, and August 10, 2025, at Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital with a three-group, pretest–posttest controlled design, including a total of 120 voluntary pregnant women. Data were collected using the Pregnant Information Form, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ), Spousal Support Scale (EDÖ), and Childbirth Self-Efficacy Inventory (DÖYE-D32). Analyses were performed using SPSS 27.0, with a significance level set at p<0.05. The study was conducted with three groups, each comprising 40 pregnant women, making a total of 120 participants. There were no significant differences between the groups in terms of education level, employment status, partner's education level, or gestational weeks (p=0.965; p=0.967; p=0.964; p=1.000). In the Partner–Pregnant Group, where partners attended the training together with the pregnant women, Spousal Support Scale and Self-Efficacy scores increased significantly, while fear of childbirth significantly decreased (p<0.001). In the Control Group, however, an increase in fear of childbirth was associated with a decrease in self-efficacy (p<0.001). Participation in childbirth education programs together with their partners reduced childbirth fear among pregnant women while increasing their perception of spousal support and self-efficacy. Regression analysis revealed significant associations between W-DEQ scores and age (β = -0.252; p = 0.022), source of childbirth information (β = -0.559; p = 0.006), and perceived ability to cope with labor pain (β = -0.140; p = 0.017). No significant factors were identified for EDÖ or DÖYE-D32 in the initial regression analysis. However, multivariate regression analysis showed that for the total DÖYE-D32 score, age (β = 0.351; p = 0.026), partner's educational level (β = 0.678; p = 0.007), perception of coping with labor pain (β = 0.445; p = 0.042), and W-DEQ fear of childbirth scores (β = 0.671; p = 0.016) were determining factors. The findings of this study demonstrate that the participation of spouses in childbirth education contributes to increased perceived spousal support, reduced childbirth fear, and enhanced self-efficacy among pregnant women. Moreover, these benefits were further reinforced through the active involvement of spouses in the process.