Lojistik tesis geliştirme sürecinde uygun yapı tasarımı ve tasarımın tesislerin kullanımına etkisi
Convenient building design in logistics facility development process and the effect of design on the utilization of facilities
  1. Tez No: 990977
  2. Yazar: FATMA GÜL NUMANOĞLU TANRIÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye bulunduğu bölgesel konumu itibarı ile önemli bir lojistik merkez olma potansiyelini sunmaktadır. Bir hizmetler zinciri olarak gelişen lojistik sektörünün önemli fonksiyonlarından biri olan depolar önemli bir gayrimenkul yatırımına dönüşmüştür. Piyasada lojistik kullanıma uygun inşa edilmiş gayrimenkul talebi hızlı artış göstermektedir. Sektörde en önemli sorunlardan biri uygun yapı tasarımı ve buna uygun lojistik gayrimenkul arzının sınırlı olmasıdır. Belirtilen doğrultuda araştırmada lojistik gayrimenkullerin geliştirme sürecine katkı sağlaması amacıyla uygun yapı tasarımına yönelik önerilerin geliştirilmesi, standartların oluşturulması ve bu alanda bir yol haritası sunulması amaçlanmıştır. Çalışmanın önemi, hızla büyüyen lojistik sektöründe kullanıcı ihtiyaçları ile yatırımcı ve geliştirici stratejilerini buluşturarak daha işlevsel, esnek ve sürdürülebilir projelerin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaçla öncelikle yurt içi ve yurt dışında inşa edilen lojistik tesisler incelenmiş, belirlenen yapısal unsurlar üzerinden uygulamalar tanımlanmış ve daha sonra Ankara'da tesis kullanıcılarına ve Türkiye genelinde kurumsal geliştiricilere anket uygulanarak elde edilen verilerin analizi yoluyla test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre lojistik gayrimenkul geliştirme sürecinde üç kritik faktörün öne çıktığını saptanmış olup, bunlar; işletme ölçeğinin, tesis büyüklüğünü belirleyen temel unsur olması, yapısal esnekliğin kullanıcı memnuniyetini ve operasyonel uyumu artırması ve sürdürülebilirlik kriterlerinin yeni tesis kararlarında stratejik bir zorunluluk haline gelmesi olarak saptanmıştır. Bunlara ilave olarak geliştirici yönünden kurumsal kaynak ve özellikle sermayenin büyüklüğünün belirleyici olduğu, pazar eğilimlerinin projelere sektörel danışmanlığa dayalı olarak aktarıldığı, esnek ve sürdürülebilir projelerin yatırım değerini artırmak için gerekli olduğu da ortaya konulmuştur. Sonuç olarak lojistik gayrimenkul sektöründe geleceğe yönelik başarılı projelerin, ölçeğe uygun, esnek ve sürdürülebilir tesis tasarımlarına dayalı olarak geliştirilmesi gerektiği ve bu çerçevede yatırımcıların geliştirme uzmanları ile birlikte çalışarak proje geliştirme ve yatırım kararlarını vermesi gerektiği gözden uzak tutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Depending on its geographical location, Türkiye has the potential to become a major logistic hub in its region. The logistics sector has been developing as a service chain. In this chain, one of the most important function of the logistics sector is the logistics real estates that also have turned into an important investment tool. There is an increasing demand in the market for real estate specifically designed for logistics use by logistics service providers. One of the most significant challenges in the sector is the lack of convenient designed structures and the limited supply of logistics properties that meet these requirements. In this regard, this study aims to develop suggestions for designing logistics real estate, create standards and present a road map in this field in order to contribute to the development process of logistics real estate. The significance of the study lies in its contribution to the development of more functional, flexible, and sustainable facilities by aligning user needs with investor and developer strategies. As a method, logistics facilities built both domestically and abroad were examined; structural elements were identified and corresponding standards were defined; subsequently, surveys were conducted with facility users in Ankara and corporate developers across Türkiye to test the findings. The most important result of the research reveals three critical factors in the logistics real estate development process: enterprise scale is the primary determinant of facility size, structural flexibility increases user satisfaction and operational adaptability and sustainability criteria have become a strategic necessity in new facility decisions. Furthermore, the findings show that institutional capital is dominant on the developer side, that market trends are mostly reflected in projects based on indusrty specific consultancy and that flexible and sustainable facilities increase investment value. In conclusion, the fundamental contribution of this study is the finding that successful future projects in the logistics real estate sector can be developed based on facility designs that are appropriately scaled, flexible and sustainable.