Şiddete maruz kalmış kadınların öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examining the self-efficacy levels of women who have been exposed to violence
  1. Tez No: 991046
  2. Yazar: VOLKAN CANIBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY İL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, şiddete maruz kalmış kadınların sosyo-demografik özelliklerini, şiddet yaşantılarına dair deneyimlerini, sosyal destek ağlarını tespit ederek bu değişkenlerin kadınların öz yeterlilik algısı üzerine etkisini değerlendirmektir. Ayrıca elde edilen bilimsel bilgiler neticesinde, şiddete maruz kalmış kadınların öz yeterlilik seviyelerinin arttırılmasına yönelik bilimsel temelli müdahale stratejileri sunmaktır. Araştırma nicel araştırma deseninin, amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak şiddet sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından hizmet alan 252 kadın ve şiddete uğramış ancak şiddet sonrası kamu kurumlarından hizmet almayan 83 kadından alınan bilgilerden oluşmaktadır. Katılımcılara Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlana Sosyo-Demografik Özellikler anketi ile yüze görüşme yapılarak araştırma verileri elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre şiddete maruz kalmış eğitim düzeyleri, boşanma aşamasında olma, kronik rahatsızlığa sahip olma, depresyon ve yaygın anksiyete bozukluğu teşhisi alma, uyku sorunu yaşama, sosyal destek sistemlerine sahip olma, şiddet gördüğü kişiyle yaşama, kamu kurumlarından şiddet sonrası hizmet alma durumlarının, çocukluktaki şiddet deneyimlerinin, sahip olduğu çocuk sayısının, psikolojik şiddet görme sıklığının, cinsel şiddete maruz kaldığı zaman diliminin ve şiddet sonrası duygu durumlarının kadınların öz yeterlilikleri üzerine etkisi bulunmaktadır. Şiddet görmüş kadınların yoğun şekilde üzüntü, yalnızlık, korku, çaresizlik hissettikleri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda şiddet görmüş kadınların öz yeterliliklerinin yükseltilmesi noktasında mikro, mezzo ve makro boyutlar somut sosyal hizmet müdahale önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the socio-demographic characteristics, experiences of violence, and social support networks of women who have been subjected to violence and to assess the impact of these variables on their perception of self-efficacy. Furthermore, based on the obtained scientific information, it aims to offer scientifically based intervention strategies to increase the self-efficacy levels of women who have been subjected to violence. The study, using a quantitative research design and purposive sampling method, consists of information collected from 252 women who received services from the Ministry of Family and Social Services after experiencing violence and 83 women who were subjected to violence but did not seek services from public institutions afterward. Data were collected through face-to-face interviews with participants using the General Self-Efficacy Scale and the Socio-Demographic Characteristics Survey developed by the researcher. Research findings indicate that women's self-efficacy is influenced by their level of education, being in the process of divorce, having a chronic illness, being diagnosed with depression or generalized anxiety disorder, having sleep problems, having social support systems, living with the abuser, receiving post-violence services from public institutions, experiences of violence in childhood, the number of children they have, the frequency of psychological violence, the time period during which they were subjected to sexual violence, and their emotional state after the violence. Women who experienced violence were found to experience intense feelings of sadness, loneliness, fear, and helplessness. Based on the findings, concrete social service intervention recommendations were made at the micro, mezzo, and macro levels to increase the self-efficacy of women who experienced violence.