Depolanmış ürün zararlısı Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera: Silvanidae)'in mücadelesinde yüksek ve düşük sıcaklık uygulamaları üzerinde araştırmalar
Researches on high and low temperature applications in the control of Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera: Silvanidae)
  1. Tez No: 991049
  2. Yazar: NURULLAH AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera: Silvanidae)'in mücadelesinde düşük ve yüksek sıcaklık uygulamalarının etkinliğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemeler O. surinamensis'in yumurta (0-24, 24-48 ve 48-72 saatlik), larva (genç ve olgun), pupa (0-24, 24-48 ve 48-72 saatlik) ve ergin (7-21 günlük) dönemleri ile yürütülmüştür. Araştırma, -18, -15, -10, -5, 0, 5, 45, 50 ve 55 oC sıcaklıklarda ve 0 (kontrol), 1, 3, 6, 9, 12, 24 ve 168 saatlik muamele sürelerinde yürütülmüştür. Her bir sıcaklık ve muamele süresi sonunda ölüm oranları belirlenmiştir. Düşük sıcaklık uygulamalarında; -18o C'de 1 saatte tüm biyolojik evrelerde %100 ölüm gerçekleşirken, -15 ve -10 oC'de 6 saatte ve -5 oC'de ise 12 saatte mutlak ölüm tespit edilmiştir. Yüksek sıcaklık uygulamalarında ise, 45 oC'de tüm evrelerde %100 ölüm 6 saatte görülürken, 50 ve 55oC sıcaklık uygulamalarında mutlak ölümün 1 saatte gerçekleşmiştir. Bunun yanısıra 0 ve 5oC sıcaklıkta tüm evrelerde 168 saatlik muamele süresinde mutlak ölüm gerçekleşmemiştir. Araştırma sonuçları -18, -15 ve -10 oC gibi düşük sıcaklıklar ve 45, 50 ve 55 oC gibi yüksek sıcaklıkların depolanmış ürün zararlıları ile mücadelede entegre savaşım program kapsamında kullanılabilme potansiyeli oılduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effectiveness of low and high temperature exposure in the management of Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera: Silvanidae). Experiments were carried out on the egg (0-24, 24-48 and 48-72 h), larva (young and mature), pupa (0-24, 24-48 and 48-72 h) and adult (7-21 günlük) stages of O. surinamensis. The temperature in this study were -18, -15, -10, -5, 0, 5, 45, 50 ve 55 oC and the exposure times were 0 (control), 1, 3, 6, 9, 12, 24 and 168 h. At each temperature and exposre time, the mortalities of each stages were calculated. At low temperatures, complete mortalities for all stages tested were recorded at 1 h of exposure for -18 oC, 6 h of exposure for -15 and -10 oC, and 12 h of exposure for -5 oC. At high temperatures, complete mortalities for all stages were recorded at 6 h of exposure for 45 oC and 1 h of exposure for 50 and 55 oC. At 0 and 5 oC complete mortality were not recorded even at the longest exposure of 168h for all stages at each temp. Results showed that extreme low temperatures such as -18, -15, and -10 oC and high temperatures such as 45, 50, and 55 oC could be used in the integrated pest management program of stored product pest control.