Kalsiyum hidroksit ve biyoseramik esaslı kanal içi medikamanların farklı irrigasyon aktivasyon yöntemleriyle kök kanallarından uzaklaştırılmasının değerlendirilmesi
Evaluation of the removal of calcium hydroxide and bioceramic-based intracanal medicaments from root canals using different irrigation activation techniques
  1. Tez No: 991057
  2. Yazar: GÜLSÜM KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BADE SONAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, kök kanallarına yerleştirilen kalsiyum hidroksit ve biyoseramik esaslı kanal içi medikamanların farklı irrigasyon aktivasyon yöntemleri ile kök kanallarından uzaklaştırılmasının değerlendirilmesidir.Bu çalışmada çürüksüz, periodontal nedenlerle çekilmiş 128 adet tek kanallı maksiller santral ve lateral diş kullanıldı. Her dişin kök boyu 15 mm kalacak şekilde elmas separe yardımıyla dişlerin kronları uzaklaştırıldı. Kök kanalları Protaper Gold (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) döner alet sistemi ile F3 (#30, 0.09) eğesine kadar genişletildi. Sonrasında dişlere kalsiyum hidroksit ve biyoseramik esaslı medikaman yerleştirilerek iki ana grup oluşturuldu. Dişlerin giriş kavitelerine geçici dolgu materyali yerleştirildi ve tüm örnekler 1 hafta boyunca 37°C'de, %100 nemli ortamda bekletildi. Kalsiyum hidroksit ve biyoseramik esaslı medikamanı uzaklaştırmak için son yıkama solüsyonu aktivasyon yöntemleri olarak; konvansiyonel iğne irrigasyonu, XP-endo Finisher, EDDY ve pasif ultrasonik irrigasyon sistemleri kullanıldı ve her iki ana grup için dörder alt grup oluşturuldu. Daha sonra kökler bukkolingual olarak ikiye ayrıldı ve kanal içerisinde kalan medikaman miktarı x20 büyütmede stereomikroskop altında değerlendirildi. Dijital olarak fotoğraflanan örneklerdeki artık medikaman miktarı, ImageJ (Fiji, sürüm 1.54g) yazılımı kullanılarak piksel sayımı yöntemiyle belirlendi. Sonuç olarak, her iki medikamanın kök kanallarından uzaklaştırılabilirlikleri açısından anlamlı bir fark olmadığı ve hiçbir deney grubunda medikamanların kök kanallarından tamamen uzaklaştırılamadığı tespit edildi. İrrigasyon aktivasyon yöntemleri arasında konvansiyonel iğne irrigasyonunun en düşük etkinliği gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the removal efficacy of calcium hydroxide and bioceramic intracanal medicaments from root canals using different irrigation activation techniques. A total of 128 extracted, single-rooted, caries-free maxillary central and lateral teeth were used. The crowns were removed with a diamond disc to standardize the root length at 15 mm. The root canals were prepared up to size F3 (#30, 0.09 taper) with the ProTaper Gold rotary system (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland). The specimens were divided into two main groups according to the medicament applied: calcium hydroxide and bioceramic. The access cavities were sealed with temporary restorative material and all samples were incubated at 37°C in 100% humidity for one week. For the final irrigation, four different activation techniques were applied: conventional needle irrigation, XP-endo Finisher, EDDY sonic activation, and passive ultrasonic irrigation (PUI). Each main group was further divided into four subgroups according to the activation method. Subsequently, the roots were sectioned buccolingually and the residual medicament was evaluated under a stereomicroscope at ×20 magnification. Digital images were analyzed using ImageJ software (Fiji, version 1.54g), and the amount of remaining medicament was quantified by pixel analysis. The results showed no statistically significant difference between the two medicaments in terms of their removability, and none of the techniques achieved complete elimination of the medicaments from the root canals. Among the irrigation activation methods, conventional needle irrigation demonstrated the lowest efficacy.