Dijital anlatılar ve piyasa tepkileri: İtibar krizlerinde yatırımcı duyarlılığı
Digital narratives and market response: Investor sentiment in reputation crises
  1. Tez No: 991065
  2. Yazar: MEERAB A HARRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital çağda ortaya çıkan itibar krizlerinin firma değeri üzerindeki etkilerini kamuoyu ilgisi, algılanan ciddiyet ve piyasa duyarlılığı çerçevesinde incelemektedir. Olay çalışması yöntemi kullanılarak Balenciaga (2022), Bud Light (2023) ve Zara (2023) vakaları analiz edilmiş; böylece hem anlık hem de süreklilik gösteren piyasa tepkileri ortaya konmuştur. Model, davranışsal finans ve çerçeveleme kuramını bütünleştirerek Google Trends verilerini kamuoyu ilgisinin bir göstergesi, medya tonunu ise kriz ciddiyetinin bir ölçütü olarak kullanmaktadır. Bulgular, kamuoyu ilgisinin yoğunlaştığı dönemlerde kısa vadeli piyasa istikrarsızlığının arttığını, daha yüksek ciddiyet düzeylerinin ise daha derin ve kalıcı değer kayıplarına yol açtığını göstermektedir. Ayrıca düşüş eğilimindeki piyasa koşullarının bu etkileri güçlendirdiği ve yatırımcı duyarlılığının anlatı temelli tepkileri pekiştirdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, itibar şoklarının yalnızca iletişimsel olaylar olmadığını; kolektif ilgi ve duygusal çerçeveleme tarafından şekillenen, ölçülebilir finansal olgular olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, dijital görünürlüğü firma değerlemesiyle ampirik olarak ilişkilendirerek ve kriz dönemlerindeki piyasa istikrarsızlığının ardındaki davranışsal mekanizmaları vurgulayarak itibar finansı literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how digital-era reputation crises affect firm value through public attention, perceived severity, and market sentiment. Using an event study design, three high-profile controversies: Balenciaga (2022), Bud Light (2023), and Zara (2023), are analyzed to capture both immediate and sustained market reactions. The model integrates behavioral finance and framing theory by operationalizing Google Trends as a proxy for public attention and media tone as a measure of crisis severity. Short-term market instability is found to rise during periods of heightened public attention, whereas higher severity levels lead to deeper and more persistent value declines. Moreover, bearish market conditions strengthen these effects, indicating that investor sentiment amplifies narrative-driven reactions. The findings demonstrate that reputation shocks are not merely communication events but measurable financial phenomena shaped by collective attention and emotional framing. The study contributes to reputation finance by empirically linking digital visibility to firm valuation and highlighting the behavioral mechanisms underlying market instability during crises.