Nefrektomi planlanan hastalarda uygulanan quadratus lumborum bloğunun postoperatif ağrı ve derlenme kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of lateral quadratus lumborum block on postoperative pain and recovery quality in nephrectomy planned patients
  1. Tez No: 991067
  2. Yazar: BÜŞRA YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Açık nefrektomi ameliyatları; sıklıkla uygulanmakta ve hastalarda postoperatif şiddetli ağrı ve komplikasyonlara sebep olmaktadır. Quadratus Lumborum Bloğu (QLB) postoperatif analjezik etkinliği kanıtlanmış, yeni ve etkin bir karın duvarı bloğudur. Çalışmamızda açık nefrektomi operasyonu uygulanan hastalarda Lateral Quadratus Lumborum Bloğun postoperatif dönemde ağrı ve derlenme kalitesi (QoR-15) üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra 25 Haziran 2023 ile 25 Eylül 2023 tarihleri arasında açık nefrektomi operasyonu uygulanan, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun, toplam 40 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar Lateral QLB grubu ve morfin infüzyon grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Morfin grubundaki hastalara analjezi amacıyla herhangi bir blok uygulanmayıp, standart analjezi yöntemi olarak uyandırmadan önce 1 mg morfin ve 10 mg kg-1 parasetamol intravenöz (İV) uygulandı. QLB grubundaki hastalara lateral dekübit pozisyonunda Lateral (Tip 1) Quadratus Lumborum Bloğu uygulandı ve 25 ml %0,25 konsantrasyonda bupivakain enjekte edildi. Hastaların postoperatif dönemde VAS ağrı skorları, opioid tüketim miktarları, QoR-15 derlenme kalitesi skorları, hastanede yatış süreleri, Katater İlişkili Mesane Rahatsızlığı (KİMR) skorları 72 saat süre ile kaydedildi. Çalışma sonucunda demografik veriler, ASA (American Society of Anesthesiologists) skorları ve klinik özellikler bakımından gruplar arasında farklılık yoktu. Lateral QLB grubunda postoperatif 0.dk, 30.dk, 2.saat, 3.saat, 12.saat ve 48. saatlerde VAS ağrı skorları daha düşük bulundu (p<0.05). Postoperatif toplam morfin tüketimi açısından gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi. Postoperatif dönemde ajitasyon varlığı, Lateral QLB uygulanan hastalarda anlamlı düzeyde daha az görüldü (p<0.05). Hastanede yatış süreleri Lateral QLB uygulanan hastalarda daha kısaydı (p<0.05). Hastaların derlenme kalitesi QoR-15 skoru postoperatif ilk 2 günde anlamlı farklılık göstermezken, postoperatif 3. günde Lateral QLB uygulanan hastalarda daha yüksekti (p<0.05). Sonuç olarak açık nefrektomi operasyonu geçiren hastalarda Lateral (Tip 1) Quadratus Lumborum Bloğu uygulanmasının, postoperatif dönemde ağrı skorlarını ve ajitasyonu azaltması, hastanede yatış süresini kısaltması, QoR-15 derlenme kalitesini artırması sebebiyle, güvenli ve etkili bir analjezik yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Open nephrectomy operations are frequently performed and cause severe postoperative pain and complications in patients. Quadratus Lumborum Block (QLB) is a new and effective abdominal wall block with proven postoperative analgesic efficacy. In our study, we aimed to evaluate the effect of Lateral Quadratus Lumborum Block on postoperative pain and quality of recovery (QoR-15) in patients undergoing open nephrectomy operation. After the approval of Mersin University Clinical Research Ethics Committee, a total of 40 adult patients who underwent open nephrectomy operation between 25 June 2023 and 25 September 2023 and who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Patients were divided into two groups as Lateral QLB group and morphine infusion group. In the morphine group, no block was applied for analgesia, and 1 mg morphine and 10 mg kg-1 paracetamol were administered intravenous (IV) before awakening as a standard analgesia method. In the QLB group, Lateral (Type 1) Quadratus Lumborum Block was applied in the lateral decubitus position and 25 ml of 0.25% bupivacaine was injected. Postoperative VAS pain scores, opioid consumption, QoR-15 recovery quality scores, hospitalisation time, Catheter Related Bladder Discomfort (CRBD) scores were recorded for 72 hours. There was no difference between the groups in terms of demographic data, ASA (American Society of Anesthesiologists) scores and clinical features. VAS pain scores were lower in the lateral QLB group at 0.min, 30.min, 2.h, 3.h, 12.h and 48 h postoperatively (p< 0.05). There was no significant difference between the groups in terms of postoperative total morphine consumption. The presence of agitation in the postoperative period was significantly less in patients who underwent Lateral QLB (p< 0.05). The duration of hospitalisation was shorter in patients with Lateral QLB (p<0.05). Recovery quality QoR-15 score did not differ significantly in the first 2 postoperative days, but it was higher in patients with Lateral QLB on the 3rd postoperative day (p<0.05). In conclusion, we believe that the application of Lateral (Type 1) Quadratus Lumborum Block in patients undergoing open nephrectomy operation is a safe and effective analgesic method because it reduces pain scores and agitation in the postoperative period, shortens the hospital stay, and improves QoR-15 recovery quality.