İş Kanunlarında süreli fesih usulü ve sonuçları
Procedures and consequences of termination with notice in Labor Laws
  1. Tez No: 991069
  2. Yazar: SELİN SOYDAN TELEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YUVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türk iş hukukunda belirsiz süreli iş sözleşmelerinin sona erdirilme biçimlerinden biri olan süreli fesih kurumunu, usul ve sonuçlarıyla birlikte kapsamlı biçimde incelemektedir. Modern iş hukuku anlayışı, işçi-işveren ilişkilerini yalnızca sözleşme serbestisi çerçevesinde ele almamakta; iş güvencesi, sosyal adalet ve taraflar arasındaki menfaat dengesini esas alan koruyucu bir yaklaşımı benimsemektedir. Bu doğrultuda süreli fesih, taraflara iş ilişkisinin sona erdirilmesinde belirli bir esneklik tanırken, aynı zamanda hukuki sınırlamalara tabi tutulmuş önemli bir kurum niteliği taşımaktadır. Çalışmada öncelikle iş sözleşmesi kavramı, hukuki niteliği, unsurları ve sona erme halleri; 4857 sayılı İş Kanunu, 854 sayılı Deniz İş Kanunu, 5953 sayılı Basın İş Kanunu ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. Ardından süreli fesih hakkının kullanılma şartları, fesih bildiriminin şekli, içeriği, hüküm doğurma anı ve bildirim süreleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bildirim süresi içinde tarafların hak ve yükümlülükleri, özellikle iş arama izni ve ücretin peşin ödenmesi suretiyle fesih uygulaması doktrin ve yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir. Tezin son bölümünde ise süreli feshin hukuki sonuçları ele alınmış; ihbar tazminatı, zamanaşımı, faiz ve fesih hakkının kötüye kullanılması hâlleri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Yargıtay içtihatları doğrultusunda yapılan değerlendirmelerle, uygulamada ortaya çıkan tereddütler ortaya konulmuş ve süreli fesih kurumunun iş güvencesi sistemindeki yeri açıklığa kavuşturulmuştur. Bu yönüyle çalışma, süreli fesih kurumunu teorik ve uygulamaya dönük boyutlarıyla bütüncül bir yaklaşımla ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of termination with notice in Turkish labor law, focusing on its procedural requirements and legal consequences within the framework of indefinite-term employment contracts. Contemporary labor law no longer treats the termination of employment solely as an expression of contractual freedom; instead, it regulates this right through principles such as job security, social justice, and the protection of the weaker party. In this respect, termination with notice constitutes a legally structured mechanism that aims to balance the interests of both employees and employers. The study first addresses the concept of the employment contract, its legal nature, essential elements, and methods of termination under Turkish legislation, including the Labor Act No. 4857, the Maritime Labor Act No. 854, the Press Labor Act No. 5953, and the Turkish Code of Obligations No. 6098. Subsequently, the conditions for exercising the right of termination with notice are analyzed in detail, with particular emphasis on the form, content, and legal effect of the notice of termination, as well as statutory notice periods. Furthermore, the thesis examines the rights and obligations of the parties during the notice period, especially the employee's right to seek new employment and the practice of termination through advance payment of notice compensation. In the final part of the study, the legal consequences of termination with notice are evaluated, including notice compensation, limitation periods, interest, and the abuse of the right to terminate. These issues are analyzed in light of doctrinal opinions and relevant decisions of the Turkish Court of Cassation. By combining statutory analysis with judicial interpretation, this thesis aims to clarify controversial aspects of termination with notice and to contribute to a more consistent and predictable application of job security principles in Turkish labor law.