Doğal afetlerin imalat sanayisine etkileri: Elbistan örneği
The effects of natural disasters on the manufacturing industry: The Elbistan example
- Tez No: 991102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
İnsan, doğanın ayrılmaz bir parçası olarak hem doğal süreçlerden etkilenmekte hem de gerçekleştirdiği faaliyetlerle doğa ve doğal sistemler üzerinde doğrudan etkiler yaratmaktadır. Günümüz bilim insanlarının büyük kısmı, çevresel determinizm anlayışının aksine, insanın doğa üzerindeki etkinliğinin belirgin şekilde arttığını vurgulamaktadır. Buna rağmen deprem, sel, kasırga, kuraklık, heyelan ve erozyon gibi doğal afetler, teknolojik gelişmelere rağmen insanlık tarihinin her döneminde önemli yıkımlara ve can kayıplarına yol açmaktadır. Bu afetlerin etkileri sadece fiziksel yıkımla sınırlı kalmayıp, ekonomik büyüme, istihdam, enflasyon, üretim faaliyetleri, altyapı ve kamu hizmetleri gibi birçok alanda ciddi aksamalara neden olmaktadır. Bu çalışmada, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin Elbistan ilçesindeki imalat sanayi firmaları üzerindeki çok boyutlu etkileri incelenmiştir. Araştırmada, firmaların deprem öncesi ve sonrası istihdam durumu, altyapı olanakları ve iç-dış ticaret göstergeleri gibi sektörel parametreler değerlendirilmiştir. Hem birincil hem de ikincil veriler kullanılmış; anket yöntemiyle toplanan nicel veriler SPSS programı aracılığıyla faktör analizine tabi tutulmuştur. Evreni oluşturan 62 firmadan 44'ü (%70,97) ile yüz yüze anketler uygulanmış; ayrıca yerel kurum yetkilileri ve sektör temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, firmaların altyapı yetersizlikleri, nitelikli iş gücü eksikliği ve önemli düzeyde pazar kaybı yaşadığını göstermektedir. Bu kayıpların kamu destekleri, teşvikler ve yeniden yapılanma programları yoluyla telafi edilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir. Çalışma, doğal afetlerin etkilerini makro ölçekte değil, yerel ve sektörel bazda ele alarak literatüre özgün ve bütüncül bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As an inseparable part of nature, humans are both influenced by natural processes and directly impact nature and natural systems through their activities. Contrary to the environmental determinism perspective, many contemporary scientists emphasize the increasing influence of humans on the environment. Nevertheless, natural disasters such as earthquakes, floods, hurricanes, droughts, landslides, and erosion continue to cause significant destruction and loss of life throughout history, despite advancements in technology. The effects of such disasters are not limited to physical destruction; they also lead to serious disruptions in areas such as economic growth, employment, inflation, production activities, infrastructure, and public services.This study examines the multidimensional effects of the February 6, 2023 earthquakes centered in Kahramanmaraş on manufacturing industry firms operating in the Elbistan district. The research evaluates sectoral parameters such as employment status, infrastructure capacity, and domestic and international trade indicators before and after the earthquake. Both primary and secondary data sources were utilized; quantitative data collected through structured surveys were analyzed using factor analysis via SPSS software. Face-to-face surveys were conducted with 44 out of 62 firms (70.97%) forming the study population, and interviews were also held with local institutional representatives and sector stakeholders.Findings reveal that firms have experienced significant challenges, particularly in terms of infrastructure deficiencies, lack of qualified labor, and considerable market loss. These losses are being mitigated through government support, incentive programs, and reconstruction efforts. By focusing on the local and sectoral impacts of natural disasters rather than macro-level consequences, this study aims to offer a unique and comprehensive contribution to the existing literature.