Düşük yapmış gebe kadınlarda tiroid bozukluklarına bağlı otoimmün reaksiyonların ve HLA DR3 gen ifadesi ilişkisinin incelenmesi
Study of the autoimmune reactions of the thyroid disorders in pregnant women suffering from miscarriage and relation gene expression of HLA DR3
  1. Tez No: 991114
  2. Yazar: MOHAMMED HASAN ALLAWI ALLAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, düşük yapmış gebe kadınlarda tiroid bozukluklarına bağlı gelişen otoimmün reaksiyonların ve HLA DR3 gen ifadesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, 2024–2025 yılları arasında, gebeliğin ilk üç ayında düşük yapmış 130 kadın ve 20 sağlıklı gebe kadından oluşan kontrol grubuyla gerçekleştirilmiştir. Klinik değerlendirmelerde hipotiroidizm, subklinik hipotiroidizm, hipertiroidizm ve subklinik hipertiroidizm grupları karşılaştırılmıştır. Tiroid fonksiyon parametreleri (TSH, T3, T4, FT3, FT4), antitiroid otoantikorlar (anti-TPO, anti-TG, TSH reseptör antikoru) ve HLA DRB3 gen ekspresyonu PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Jel elektroforez sonuçları, 801 bp'deki bantların HLA DRB3 geninin başarılı amplifikasyonunu doğrulamıştır. Bulgular, düşük yapan kadınlarda kontrol grubuna kıyasla tiroid hormon düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Subklinik hipotiroidizm grubunda ortalama TSH düzeyi 4,09 mIU/L'ye ulaşırken kontrol grubunda bu değer 1,00 mIU/L olarak bulunmuştur. Hipertiroidizm grubundaki kadınlar, en yüksek ortalama T3 ve FT3 düzeylerine (sırasıyla 4,97 nmol/mL ve 7,03 pmol/L) sahip olmuştur. Ayrıca hipertiroidi grubunda T4 düzeyleri belirgin biçimde artmış (189,11 pmol/L), hipotiroidi grubunda ise serbest T4 düzeyleri anlamlı biçimde azalmıştır (9,02 pmol/L). Otoimmün belirteçlerin değerlendirilmesi sonucunda, hipotiroidizm grubunda anti-TPO (29,88 IU/L) ve anti-TG (34,0 IU/L) düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla belirgin bir artış saptanmıştır. Subklinik hipotiroidizm grubunda ise tiroglobulin düzeyleri 55,0 ng/ml'ye kadar yükselmiştir. HLA DRB3 gen ekspresyonu, otoimmün yanıtın genetik yatkınlıkla ilişkili olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, tiroid fonksiyon bozuklukları ve otoimmün reaksiyonların, gebelik kayıplarıyla ilişkili olduğu belirlenmiş; HLA DR3 gen ekspresyonunun bu patofizyolojik süreçte önemli bir rol oynayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation aimed to investigate the relationship between autoimmune reactions associated with thyroid disorders and the expression of the HLA DR3 gene in pregnant women who experienced miscarriage. The study was conducted between 2024 and 2025, involving 130 women who had miscarriages during the first trimester and 20 healthy pregnant women as the control group. Participants were categorized into hypothyroidism, subclinical hypothyroidism, hyperthyroidism, and subclinical hyperthyroidism groups for comparison. Thyroid function parameters (TSH, T3, T4, FT3, FT4), antithyroid autoantibodies (anti-TPO, anti-TG, TSH receptor antibody), and HLA DRB3 gene expression were analyzed using PCR amplification and gel electrophoresis. The electrophoresis results confirmed successful amplification of the HLA DRB3 gene with a clear 801 bp band. The findings demonstrated significant differences in thyroid hormone levels between the miscarriage groups and the control group. In the subclinical hypothyroidism group, the mean TSH level reached 4.09 mIU/L compared to 1.00 mIU/L in the control group. Women with hyperthyroidism exhibited the highest mean T3 and FT3 levels (4.97 nmol/mL and 7.03 pmol/L, respectively). The hyperthyroid group also showed markedly increased T4 values (189.11 pmol/L), while the hypothyroid group had significantly decreased free T4 levels (9.02 pmol/L). Analysis of autoimmune markers revealed elevated anti-TPO (29.88 IU/L) and anti-TG (34.0 IU/L) levels in the hypothyroidism group compared with controls. The subclinical hypothyroidism group showed a remarkable increase in thyroglobulin (TG) concentration, reaching 55.0 ng/ml. The expression of the HLA DRB3 gene indicated that autoimmune responses may be genetically influenced. In conclusion, thyroid dysfunction and autoimmune reactions were found to be closely associated with pregnancy loss, and HLA DR3 gene expression appears to play a key role in this pathophysiological process.