Ortopedik hastalıkların yürüme analizi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 99112
  2. Yazar: M. AKİF ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI. ÖZET GATA ortopedi ve Travmatoloji AD.'da 1998-2000 yılları arasında unilateral kalça dejeneratif artriti ve bilateral diz dejeneratif artriti nedeniyle total eklem replasmam uygulanan toplam 83 hasta, prospektif olarak, yürüme analizi yöntemi ile değerlendrildi. Bu çalışmanın amacı; TKA ve TDA sonrası yürüme parametrelerinde görülen değişiklikleri değerlendirmek, bu objektif değişikliklerin sübjektif analiz sonuçlarıyla korelasyon gösterip göstermediğine bakarak ve dejeneratif kalça ve diz hastalığı olan farklı hasta popülasyonlarınm beklenen sonuçları arasındaki farkları tespit etmeye çalışmaktı. Yürüme bandı ile yürüme analizi; kolay, tekrarlanabilir ve objektif bir değerlendirme metodudur. Bu yüzden preoperatif ve postoperatif değerlendirmelerin dışında daha özel grublar üzerinde çahşılabilinir. Böylece cerrahi endikasyon ve zamanlama, rehabilitasyon masrafları ve sonuçlar, objektif olarak değerlendirilebilir. Sonuç olarak; total eklem replasmanlarının, dejeneratif artriti olan hastaların yürüme özelliklerini önemli ölçüde iyileştirdiği, bu iyileşmenin kantitatif olarak ölçülebileceği, dökümante edilebileceği ve bir yürüme değerlendirme sistemi kullanılarak takip edilebileceğini tespit ettik. 52
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET (Summary) 83 Patients with unilateral degenerative hip disease and bilateral degenerative knee disease were evaluated in effort to characterize preoperative and postoperative gait charecteristics in Gülhane Military Medical Academy Orthopedics and Traumatology Department, between 1998-2000. This prospective study was undertaken in effort to evaluate the gait characteristics of patients with degenerative arthritis of the hip and knee using a gait evaluation mat. The utility of this rapid, simple and reliable method. The purpose of this study was the assess changes in gait parameters occurring after THA and TKA, to correlate this objective changes with the results of subjective analysis, and to attempt to identify different populations of patients with degenerative disease of the hip and knee. The gait mat provided an easy, reproducible, objective method for evaluating performance and functional capabilities. Therefore, a more critical preoperative and postoperative evaluation could be performed on a sizable group of patients. With its use surgical indication and timing, rehabilitative costs, and results can be objectively documented. 53