Speciation of As(III) and As(V) by a flow ınjection system ıncorporating a functionalized mini-column prior to hydride generation atomic absorption spectrometric determination
Hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometrik tayin öncesi işlevselleştirilmiş mini kolon içeren akış enjeksiyon sistemi ile As(III) ve As(V) türlemesi
- Tez No: 991148
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüzyılın en önemli zorluklarından biri, insan ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar güvenli su teminidir. Artan nüfus, iklim değişikliği, kötüleşen koşullar ve biyolojik çeşitlilik göz önüne alındığında, sürdürülebilir bir çevre ve refah için ekosistemde arseniğin ve diğer kirleticilerin neden olduğu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik araştırmalara devam edilmelidir. Bu bağlamda, arsenik türlendirmesi için yeni bir sorbent/sorbentler sentezlenmesi amaçlanmıştır Çalışmanın amacı, inorganik arsenik türlerinin sorpsiyonu ve spesifikasyonu için kullanılacak yeni sorbentlerin sentezlenmesi ve modifiye sorbentlerin geliştirilmesidir. Bu doğrultuda, Silika-SH sorbentinin As(III) için, µ boyutlu IRA-458 sorbentinin As(V) için ve nZVI@SiO2 sorbentinin As(III) ve As(V) için seçici sorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Sorpsiyon deneyleri, farklı pH, sorbent dozajı ve temas süresinde kesikli sorpsiyon ve farklı sorbent dozajı, akış hızı ve başlangıç hacminde kolon sorpsiyonunda gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullar, Silika-SH için 25 °C, pH 9,0, µ boyutlu IRA-458 için pH 3,0, nZVI@SiO2 için pH 7,0, 25 mg sorbent dozajı, 30 dakika temas süresi veya 0,15 mL/dak akış hızı ve 100 μgL⁻¹ inorganik arsenik içeren 5 mL çözelti olarak belirlenmiştir. En yüksek desorpsiyon verimliliği, %30-60 oranında 0,75 M NaOH çözeltisinden elde edilmiştir. Optimize edilmiş koşullar altında, Silika-SH sorbenti yalnızca As(III) için %90 performans göstermiş, µ boyutlu IRA-458 sorbenti As(V) için %100 performans göstermiş ve nZVI@SiO2 sorbenti her iki inorganik arsenik türü için de üstün performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important challenges of this century is the supply of safe water sufficient to meet human demands. Considering the increasing population, climate change, deteriorating conditions, and biodiversity, research must continue to eliminate the problems caused by arsenic, along with other pollutants, in the ecosystem for a sustainable environment and prosperity. In this regard, the aim was to synthesize a new sorbent/sorbents for arsenic speciation. The study aimed to synthesize novel sorbents and also modify sorbents to be used for the sorption and specification of inorganic arsenic species. In this direction, the selective sorption properties of the Silica-SH sorbent for As(III), the µ-sized IRA-458 sorbent for As(V), and the nZVI@SiO2 sorbent for As(III) and As(V) were investigated. Sorption experiments were conducted in batch sorption at different pH, sorbent dosage, and contact time, and in column sorption at different sorbent dosage, flow rate, and initial volume. The optimum conditions were determined as 25 °C, pH 9.0 for Silica- SH, pH 3.0 for µ-sized IRA-458, pH 7.0 for nZVI@SiO2, 25 mg sorbent dosage, 30 minute contact time or 0.15 mL/min flow rate, and 5 mL of solution containing 100 μg L⁻¹ As(III) and As(V) species. The highest desorption efficiency was obtained from the 0.75 M NaOH solution with 30- 60%. Under optimized conditions, Silica- SH sorbent showed 90%| performance for only As(III), µ-sized IRA-458 sorbent showed 100% performance for As(V) , the nZVI@SiO2 sorbent showed superior performance for both As(III) and As(V) species.