Türkiye Selçuklu Anadolusunda öne çıkan tasavvufi şahsiyetler (1075-1243)
Prominent sufi figures in Seljuk Anatolia (1075-1243)
  1. Tez No: 991165
  2. Yazar: YUSUF CAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Türklerin İslamla tanışmasından bir müddet sonra tasavvuf Türk tarihi için çok mühim bir yere gelmiştir. Özellikle Anadolu'nun Türkleşmesinde tasavvufi şahsiyetlerin payı çok büyüktür. Türkiye Selçuklu Devleti'nin kurulduğu günden yıkıldığı güne kadar devlet adamları ile halk arasında bir köprü vazifesi de gören bu şahsiyetler yeri geldiğinde Anadolu'daki isyanlarıda tetiklemişlerdir. Bunların içerisinde özellikle Mecdüddin İshak, Bahâeddin Veled, Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Sadreddin Konevi devlet adamlarıyla yakın ilişkiler içinde olup ön plana çıkmış isimlerdir. Tezimizde Türkiye Selçuklu Devleti'nin sosyal ve siyasal hayatının çok önemli parçası olan bu mutasavvıfların, özellikle devletin Moğol tahakkümü altına girmeden önceki süreçteki faaliyetleri incelenecektir
Özet (Çeviri)
After the Turks accepted Islam, Sufism has come to a very important place for Turkish history. Particularly, the share of Sufi personalities in Anatolia becoming a Turkish homeland is very large. These personalities served as a bridge between the statesmen and the people from the day the Turkish Seljuk State was founded to the day it collapsed. They also triggered rebellions in Anatolia. Among them, especially Mecdüddin İshak, Bahaeddin Veled, Mevlana Celaleddin-i Rumi and Sadreddin Konevi are prominent figures who have close relations with statesmen. In our thesis, the activities of these mystics, who are a very important part of the social and political life of the Seljuk State of Turkey, will be examined, especially in the process before the state came under the Mongol domination.