Fen bilgisi öğretmen adaylarının web 2.0 hızlı içerik geliştirme öz-yeterlik inançlarının eğitim 4.0'a ilişkin algı ve tutumlarına etkisi
The effect of science teacher candidates' web 2.0 rapid content development self-efficacy beliefs on their perceptions and attitudes towards education 4.0
- Tez No: 991169
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Web 2.0 araçlarıyla desteklenen öğretim sürecinin fen bilgisi öğretmen adaylarının Web 2.0 hızlı içerik geliştirme öz-yeterlik inançları ile Eğitim 4.0'a yönelik algı ve tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninde yürütülmüştür. Nicel boyutta tek gruplu ön test–son test yaklaşımı benimsenmiş; nitel boyutta ise açık uçlu soru formu aracılığıyla elde edilen veriler tematik içerik analiziyle çözümlenerek nicel bulguların açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda 22, nitel boyutunda 18 katılımcıdan veri toplanmıştır. Uygulama süreci,“Bilimin Teknolojideki Uygulamaları”adlı seçmeli ders kapsamında sınıf içi etkinlikler ve çevrim içi paylaşımları içeren harmanlanmış bir yapıda 12 haftaya yayılmıştır. Öğretmen adayları katılımcı rolünde sürece dâhil olmuş; 6. haftadan itibaren deneyim kazanmaları amacıyla üç farklı Web 2.0 aracını kullanarak fen konularına ilişkin içerik hazırlama görevleri yürütmüşlerdir. Nicel veriler Web 2.0 Hızlı İçerik Geliştirme Öz Yeterlik İnancı Ölçeği ve Eğitim 4.0'a Yönelik Algı ve Tutum Ölçeği ile; nitel veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan açık uçlu soru formu ile toplanmıştır. Bulgular, Web 2.0 destekli öğretim sürecinin öğretmen adaylarının Web 2.0 hızlı içerik geliştirme öz-yeterlik inançlarını güçlendirdiğini; Eğitim 4.0'a yönelik algı ve tutumlarda ise öğrenime etki, öğreticiye etki ve iv algı alt boyutlarında olumlu değişimler ortaya çıktığını göstermiştir. Nitel bulgular, Web 2.0 uygulamalarının soyut fen kavramlarını somutlaştırma, etkileşimi ve öğrenci katılımını artırma, öğrenmeyi destekleme ve motivasyonu güçlendirme açısından işlevsel bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmen adayları Web 2.0 uygulamalarını Eğitim 4.0 vizyonuyla dijital yetkinlik, yenilikçi öğretim tasarımı, 21. yüzyıl becerileri ve esnek öğrenme deneyimleri bağlamında ilişkilendirmiştir. Sonuç olarak, öğretmen yetiştirme programlarında Web 2.0 temelli uygulamalara planlı ve sürdürülebilir biçimde yer verilmesi ve bu uygulamaların Eğitim 4.0 becerileriyle ilişkilendirilerek yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of a Web 2.0–supported instructional process on pre-service science teachers' Web 2.0 rapid content development self-efficacy beliefs and their perceptions and attitudes toward Education 4.0. The study was conducted using an explanatory sequential mixed-methods design. In the quantitative phase, a single-group pretest–posttest approach was employed; in the qualitative phase, data obtained through an open-ended question form were analyzed via thematic content analysis to explain and elaborate the quantitative findings. Quantitative data were collected from 22 participants, and qualitative data were obtained from 18 participants. The implementation process was carried out over 12 weeks within the elective course“Applications of Science to Technology”using a blended structure that included in-class activities and online sharing. The pre-service teachers mostly participated in the process as learners; starting from Week 6, they completed content development tasks related to science topics using three different Web 2.0 tools to gain hands-on experience. Quantitative data were collected using the Web 2.0 Rapid Content Development Self-Efficacy Belief Scale and the Perceptions and Attitudes Toward Education 4.0 Scale, while qualitative data were gathered through an openended question form developed by the researcher. The findings indicate that the Web 2.0– supported instructional process strengthened participants' Web 2.0 rapid content development self-efficacy beliefs and resulted in positive changes in the Learning Impact, vi Instructor Impact, and Perception sub-dimensions of the Education 4.0 Perception and Attitude Scale. Qualitative findings revealed that Web 2.0 applications were perceived as functional in terms of concretizing abstract science concepts, increasing interaction and student engagement, supporting learning, and enhancing motivation. In addition, participants associated Web 2.0 applications with the Education 4.0 vision in terms of digital competence, innovative instructional design, 21st-century skills, and flexible learning experiences. Consequently, it is recommended that teacher education programs incorporate Web 2.0–based practices in a planned and sustainable manner and structure these practices in alignment with Education 4.0 competencies.