Globalization, English and cultural identity: A phenomenological study of Turkish EFL teachers' perceptions
Küreselleşme, İngilizce ve kültürel kimlik: Türk İngilizce öğretmenlerinin algıları üzerine bir olgubilim çalışması
- Tez No: 991200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BOZYİĞİT, DR. MUHAMMED KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İngilizce, dünya genelinde en yaygın konuşulan dil konumunda olmakla birlikte, bu dilin statüsü ülkeler arasında farklılık göstermektedir. İngilizcenin bu konumu, kültürlerarası iletişimi desteklemede önemli bir rol oynamış; ticaret, eğitim, eğlence ve medya gibi araçlar üzerinden kültür, değer ve anlayışların aktarımını kolaylaştırarak küreselleşme sürecini hızlandırmıştır. Küreselleşme ile İngilizce arasındaki karşılıklı ilişki, tarihsel ve coğrafi bağlama göre değişmekte olup bireylerin düşünce, duygu ve bakış açılarında çeşitli dönüşümlere yol açmıştır. Hem küreselleşmeyi etkileyen hem de ondan etkilenen bir dil olarak İngilizce, Türkiye'deki resmi eğitim kurumlarında İngilizce öğretmenleri tarafından öğretilmektedir. Güncel literatür, İngilizce ile küreselleşme arasındaki ilişkinin, dili kullanan bireylerin kültürel kimlikleri üzerinde önemli etkileri olabileceğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, bu araştırma nitel bir fenomenolojik yaklaşımla yürütülmüş ve Türkiye'deki devlet okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin, öğrettikleri dilin ve bu dilin küreselleşmeyle olan ilişkisinin kendi kültürel kimliklerine etkilerine ilişkin algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Veriler, devlet okullarında çalışan 12 İngilizce öğretmeniyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA yazılımı yardımıyla tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Katılımcılar, meslekleri gereği konuya ilişkin bilgi ve deneyime sahip olmaları gözetilerek, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Analiz sonuçları, katılımcıların küreselleşmeyi hem doğal hem de yönlendirilen bir süreç olarak algıladıklarını; İngilizcenin ise bu süreci hızlandırmada önemli bir rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Öğretmenler, küresel kaynaklara erişim, kültürlerarası iletişim ve mesleki gelişim gibi çeşitli avantajlardan söz etmiş; öte yandan kültürel erozyon, kimlik değişimi ve yabancı değerlerin etkisi gibi konularda kaygılarını da dile getirmiştir. Katılımcılar, kültürel kimliklerini milli, dini ve toplumsal unsurlar temelinde tanımlamış; küresel kültürle etkileşim kurarken Türk kültürel değerlerinin korunması gerektiğine vurgu yapmışlardır. Kültürel dengeyi sağlamak adına öğretmenlerin benimsediği stratejiler, yabancı unsurların seçici biçimde aktarılmasından, kültürel kimliğe yönelik koruyucu tavır sergilemeye kadar çeşitlilik göstermektedir. Elde edilen bulgular; eğitimciler, politika yapıcılar, dil öğretimi programı geliştiricileri ve araştırmacılar için önemli veriler sunmakta; dil, kimlik ve küreselleşme ilişkisini ele alan literatüre, Türkiye örneği üzerinden özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
English has secured its position as the most widely spoken language globally, although its status varies across countries. This status of English has played a significant role in fostering intercultural communication, thereby facilitating the transcendence of cultures, values, and understandings through mediums such as trade, education, entertainment, and media, and accelerating the process of globalization. The reciprocal relationship between globalization and English, while differing according to historical and geographical contexts, has led to shifts in individuals' ideas, emotions, and perspectives. As a language that both influences and is influenced by globalization, English is taught in formal educational institutions in Türkiye by English language teachers. Current literature reviews suggest that English and its relationship with globalization can potentially impact the cultural identities of language users. In this respect this research, employing a qualitative phenomenological approach, aims to explore the perceptions of Turkish teachers of English as a foreign language (EFL) working in state schools in Türkiye regarding the influence of the language they teach and its connection to globalization on their own cultural identities. Data was collected through semi-structured interviews from 12 EFL teachers working at state schools and analyzed using thematic analysis with the aid of MAXQDA software. Participants were selected using purposive sampling, a method chosen to include English teachers with rich knowledge and experience relevant to the research topic due to the nature of their profession and qualifications. The analysis revealed that participants perceive globalization both as a neutral and directed process, with English playing a central role in accelerating it. While teachers reported benefits such as access to global resources, intercultural communication, and professional development, they also expressed concerns over cultural erosion, identity shifts, and the influence of foreign values. They described their cultural identity as shaped by national, religious, and social factors, and emphasized the importance of maintaining a balance between embracing global culture and preserving Turkish values. Teachers' strategies in cultural navigation varied, ranging from selective integration of foreign elements to a strong emphasis on cultural preservation. These results provide valuable insights for educators, policymakers, language curriculum designers, and researchers. The study contributes to the growing literature on language, identity, and globalization by highlighting the complex ways English shapes the cultural self-perceptions of language teachers in Türkiye.