The impact of wearable technology on fitness goal achievement a qualitative analysis of consumer motivation, surveillance, and digital health behaviors
Giyilebilir teknolojinin fitness hedeflerine ulaşma üzerindeki etkisi: Tüketici motivasyonu, gözetim ve dijital sağlık davranışlarının nitel bir analizi
  1. Tez No: 991221
  2. Yazar: OLLA SALEM ALİ SALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASLI BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu tez, giyilebilir sağlık teknolojilerinin kullanıcıların sağlık hedeflerini belirleme, bu hedeflere yönelme ve başarma süreçleri üzerindeki çok yönlü etkisini incelemektedir. Teknoloji Kabul Modeli, Kullanımlar ve Duyumlar Teorisi, Sağlık İnanç Modeli ve Tüketici Karar Verme Süreci Modeli gibi kuramsal çerçevelere referansla, kullanıcıların bu teknolojileri benimseme ve sürekli kullanma motivasyonları ile engelleyici faktörleri analiz etmektedir. Apple Watch, Fitbit ve Garmin gibi giyilebilir cihazlara dair YouTube'da paylaşılan 8.313 kullanıcı yorumuna tematik nitel içerik analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, kullanıcıların bu cihazları sağlığı kişiselleştirilmiş biçimde izlemek, hedef koymak, hesap verebilirlik hissi geliştirmek ve sosyal deneyimler paylaşmak amacıyla kullandığını, ancak veri gizliliği, maliyet, abonelik sistemleri ve cihaz sınırlamaları konusunda endişe duyduklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, giyilebilir teknolojilerin sağlığı algoritmik ölçüm yoluyla nasıl yeniden yapılandırdığını ve birey davranışlarını gözetim kapitalizmi ve dijital disiplin rejimleri bağlamında nasıl şekillendirdiğini göstererek derin sosyokültürel ve etik sonuçlara işaret etmektedir. Tezin vardığı sonuçlara göre, giyilebilir cihazlar kullanıcı bilinci ve davranış dönüşümünü teşvik etmekte; ancak kullanıcı tutumları ve yapısal güç ilişkileri, benimsenme düzeyini belirleyici olmaktadır. Gelecek araştırmaların, veri egemenliği, sürdürülebilir tasarım ve kapsayıcı kullanıcı merkezli tasarım konularına odaklanması, bireysel sağlık hizmetlerinde bu teknolojilerin sorumlu ve adil bir şekilde benimsenmesi açısından kritik önemdedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines wearable health technology's multifaceted role in influencing users' ability to set, strive for, and achieve health goals. Referencing theoretical frameworks like the Technology Acceptance Model (TAM), the Uses and Gratifications Theory (UGT), Health Belief Model (HBM), and the Consumer Decision Process Model, the study examines the most significant motivators and inhibitors to determine user adoption and continuous wearables utilization. Thematic qualitative content analysis was performed on 8,313 user reviews of wearables such as the Apple Watch, Fitbit, and Garmin posted on YouTube. Outcomes reveal consumers utilize wearables to monitor health in tailored and individualized ways, to set goals, feel accountable, and share social experiences, but worry about data privacy, cost considerations, subscription schemes, and device limitations. This study reveals more profound sociocultural and ethical implications, demonstrating how wearables reconstruct health through algorithmic measurement and mold behavior in broader regimes of surveillance capitalism and digital discipline. This study concludes that wearables instill user consciousness and behavioral transformation, while user attitudes and structural regimes of power inform adoptability. Future research directions have to be aimed at data sovereignty, sustainable design, and inclusive user-centered design to ensure responsible and equitable wearables adoption in individual health care.