The effect of sustainable luxury branding on brand perception
Sürdürülebilir lüks markalaşmanın marka algısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 991220
  2. Yazar: SIHEM BELHADJ JRAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖYKÜ TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevresel sürdürülebilirliğin lüks moda markalarına yönelik tüketici algısı üzerindeki etkisini Brand Luxury Index (BLI) çerçevesiyle incelemektedir. 200 katılımcıya uygulanan senaryo temelli çevrim içi anket aracılığıyla, sürdürülebilirliğin marka kimliğine entegre edilmesinin, benzersizlik, prestij, kalite, duygusal çekicilik ve satın alma niyeti gibi temel lüks algı boyutlarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, tüketicilerin lüks markaları değerlendirirken çevresel sürdürülebilirliği, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlikten daha önemli bulduklarını ortaya koymuştur. Bu bulgular, sürdürülebilirlik uygulamalarının markaya entegre edildiği ve etkili biçimde iletildiği durumlarda, geleneksel lüks marka değerini zayıflatmak yerine güçlendirebileceğini göstermektedir. Bu çalışma,“yeşil lüks”kavramına katkı sunmakta ve lüks moda markalarının değişen tüketici değerleriyle uyum sağlamak adına nasıl stratejiler geliştirebileceğine dair önemli çıkarımlar sunmaktadır. Aynı zamanda etik tüketim, marka algısı ve sürdürülebilir inovasyon konularında gelecekte yapılacak araştırmalar için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of environmental sustainability on consumer perceptions of luxury fashion brands, using the Brand Luxury Index (BLI) framework. Drawing on a scenario-based online survey administered to 200 participants, the research explores whether integrating sustainability into brand identity affects core luxury dimensions such as uniqueness, prestige, quality, emotional appeal, and purchase intention. Findings further show that environmental sustainability is the most important sustainability dimension for consumers when evaluating luxury brands, followed by social and economic sustainability. These results suggest that sustainability initiatives, when authentically embedded and effectively communicated, can reinforce rather than compromise traditional luxury brand equity. This research contributes to the emerging discourse on“green luxury,”offering strategic implications for luxury fashion brands seeking to align with shifting consumer values. It also provides a foundation for future research on ethical consumerism, brand perception, and sustainable innovation within the luxury sector.