Exploring the ımmune profile of Iraqi individuals vaccinated with COVID-19 mRNA vaccines
COVID-19 mRNA aşıları ile aşılanan Iraklı bireylerin bağışıklık profilinin incelenmesi
  1. Tez No: 991298
  2. Yazar: MUSTAFA ABDULKAREEM SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AYVAZ, PROF. DR. AHMED RUSHDİ ABDULLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlıklı Iraklı bireylerden oluşan bir grupta COVID-19'a karşı Pfizer-BioNTech mRNA aşısının bağışıklık ve hematolojik yanıtını değerlendirmeyi amaçlamıştır; aşılamayı takip eden kısa ve orta vadede antikor dinamikleri, sitokinler ve bazı inflamatuar ve hematolojik belirteçler belirlenmiştir. Çalışmaya Diyala Üniversitesi'nden 90 tane Tıp Fakültesi öğrencisi dâhil edilmiştir. Katılımcılardan kan örnekleri aşılama önce, aşılamadan bir ay sonra ve dört ay sonra alınmıştır. Tam kan sayımına ek olarak IgG (spike protein), çeşitli sitokinler, CRP ve diğer inflamatuar belirteçler ölçülmüştür. Aşılamadan bir ve dör ay sonra IgG miktarı sırasıyla 300 ve 100 kat artarak güçlü bir bağışıklık yanıtı sergilemiştir. Özellikle IL-1β, IL-6, IL-10 ve IL-17 olmak üzere bazı sitokinlerde de önemli bir artış gözlemlenmiş ve IgG ile bazı bağışıklık belirteçleri arasında açık korelasyonlar bulunmuştur. Hematolojik olarak kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve trombosit sayılarında küçük değişiklikler gözlemlendi. NLR ve PLR gibi bazı inflamatuar belirteçlerde belirgin bir artış gözlenirken, LMR miktarı azaldı. SIRI, AIRI ve PHR gibi diğer belirteçler ise değişmedi. TNF-α, ferritin ve APRIL gibi bazı inflamatuar belirteçlerde geçici bir artış kaydedildi ve bu artış IgG'deki artışla eş zamanlı olarak gerçekleşti. IgG seviyeleri, bazı bileşik inflamatuar ve hematolojik belirteçlerle güçlü bir korelasyon göstermediği için aşının indüklediği humoral yanıtın bu belirteçlerden bağımsız olarak işlediği düşünüldü. Pfizer-BioNTech aşısı, sağlıklı genç Iraklılarda güçlü, sürekli ve dengeli bir bağışıklık yanıtı oluşturdu ve katılımcılarda patolojik inflamatuar bozukluklar gözlenmedi. Sınırlı olarak gözlemlenen immünolojik ve hematolojik değişiklikler aşının orta vadede güvenliğini ve etkin olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research sought to assess immunological and hematological responses to mRNA COVID-19 vaccination in a cohort of healthy Iraqi individuals, focusing on antibody dynamics, cytokines, and specific inflammatory and hematological markers in the short- and medium-term post-vaccination. The research included 90 medical students from the University of Diyala. Blood samples were obtained before vaccination, 1 month post-vaccination, and 4 months after the administration of 2 doses of the Pfizer-BioNTech vaccine. IgG (spike protein), several cytokines, CRP, and more inflammatory markers were assessed, along with a full blood count. The findings indicated a robust immunological response, marked by a substantial rise in IgG, exceeding 300-fold after 1 month and remaining over 100-fold after 4 months. A notable elevation in certain cytokines, namely IL-1β, IL-6, IL-10, and IL-17, was detected, along with distinct relationships between IgG and several immunological markers. At the hematological level, slight alterations were observed in red blood cell, white blood cell, and platelet counts, accompanied by a significant rise in some inflammatory markers, such as NLR and PLR, and a reduction in LMR, although other markers, such as SIRI, AIRI, and PHR, remained unchanged. A temporary elevation in some inflammatory markers, including TNF-α, ferritin, and APRIL, was seen, corresponding with a rise in IgG. IgG levels showed weak associations with several composite inflammatory and hematological indicators, suggesting that the humoral response elicited by vaccination functions largely independently of these markers. The Pfizer-BioNTech vaccine elicits a robust, enduring, and balanced immune response in healthy young Iraqis, associated with minimal immunological and hematological alterations and without signs of pathological inflammatory conditions, thereby affirming its safety and effectiveness in the medium term.