Farklı tipte üretilmiş raşetlerin torklama etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the torque application accuracy of differently manufactured mechanical torque-limiting devices
  1. Tez No: 991351
  2. Yazar: AYBİKE SON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
İmplant destekli protezlerde kullanılan vida bileşenlerinin uzun dönem başarısında, vida gevşemesini önlemek için uygulanan ön yükleme kuvveti kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, farklı tip ve markalara ait yeni ve klinikte kullanılmış mekanik tork sınırlayıcı cihazların (MTSC), hedeflenen tork değerine ulaşmadaki doğruluklarını değerlendirmektir. Çalışmaya yaylanım ve sürtünmesel tip olmak üzere iki farklı mekanizmaya sahip toplam 18 cihaz dahil edilmiştir (Dentis, XGate, Grealth/Universal). Her markadan üçer yeni ve üçer en az altı ay klinikte kullanılmış cihaz seçilmiştir. Ölçümler üretici talimatlarına uygun olarak Dentis için 20 ve 30 Ncm, XGate için 15 ve 30 Ncm, Grealth için 15, 20 ve 30 Ncm hedef torklarda yapılmıştır. Tüm ölçümler yüksek hassasiyetli Mark-10 Cap Torque Tester TT01-100 (Mark-10 Corp., ABD) ile, standart bir operatör tarafından yaklaşık 4 saniyelik uygulamalarla gerçekleştirilmiş ve her cihaz için her hedef torkta 10 tekrar yapılmıştır. Veriler MESURLite (Mark-10 Software) yazılımı ile saniyede 10 örnekleme hızıyla kaydedilmiştir. Çalışmada incelenen tüm mekanik tork sınırlayıcı cihazların ortalama sapmaları, klinik kabul sınırı olan ±%10 bandı içinde kalmıştır. Marka, sistem tipi ve kullanım durumu ana etkilerinde istatistiksel fark bulunmamıştır (p>0,05). Alt grup analizlerinde Dentis cihazlarda Tork × Kullanım etkileşimi anlamlı bulunmuştur (p<0,001); 30 Ncm'de yeni cihazlarda sapma daha yüksek, 20 Ncm'de ise kullanılmış cihazlarda daha belirgin sapma kaydedilmiştir. Grealth (Universal) cihazlarda 15 Ncm'de sapmalar sınırın üzerinde ve 30 Ncm'de yeni cihazlarda sınır değerine yakın bulunmuş, ancak bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). XGate cihazlarda düşük torkta (15 Ncm) kullanılmış gruplarda geniş varyasyon ve bazı ölçümlerde %15'in üzerinde sapmalar gözlenmiştir; ancak bu sonuç da istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır (p=0,052). Marka ve kullanım koşulları cihaz doğruluğunda mekanizma tipinden daha belirleyici bulunmuştur. Klinik güvenilirlik için tüm cihazların düzenli kalibrasyonlarının yapılması, düşük tork değerlerinde doğrulamanın sıklaştırılması ve yeni cihazların klinik kullanıma sunulmadan önce test edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The preload force applied to screw components used in implant-supported prostheses plays a critical role in long-term success by preventing screw loosening. This study aimed to evaluate the accuracy of various types and brands of new and clinically used mechanical torque-limiting devices (MTLDs) in achieving target torque values. A total of 18 devices with two different mechanisms—spring and friction types—were included (Dentis, XGate, Grealth/Universal). For each brand, three new and three clinically used (for at least six months) devices were selected. According to manufacturer instructions, target torque values were set at 20 and 30 Ncm for Dentis, 15 and 30 Ncm for XGate, and 15, 20, and 30 Ncm for Grealth. All measurements were performed using a high-precision Mark-10 Cap Torque Tester TT01-100 (Mark-10 Corp., USA) by a single operator, applying torque for approximately 4 seconds. Each torque level was repeated 10 times per device. Data were recorded using MESURLite (Mark-10 Software) at a sampling rate of 10 Hz. All MTLDs examined in the study exhibited mean deviations within the clinically acceptable range of ±10%. No statistically significant differences were found between brand, mechanism type, or usage condition (p>0.05). However, subgroup analyses revealed a significant Torque × Usage interaction for Dentis devices (p<0.001), with higher deviations at 30 Ncm in new devices and at 20 Ncm in used ones. In Grealth (Universal) devices, deviations at 15 Ncm exceeded the acceptable limit, and new devices at 30 Ncm approached the threshold, although these differences were not statistically significant (p>0.05). In XGate devices, greater variation was observed in the used group at 15 Ncm, with some measurements exceeding 15% deviation, yet the results were not statistically significant (p=0.052). Brand and usage condition were found to be more influential on device accuracy than mechanism type. For clinical reliability, regular calibration of all devices, more frequent validation at lower torque levels, and pre-use testing of new devices are recommended.